Her zaman taze sebzelere sahip olmak çok da zor değil. Birçok bitki suya koyduğunuz anda kök veriyor ve kısa zamanda yaprakları çıkmaya başlıyor.

Bir kere alıp sonsuza kadar evde yetiştirebileceğiniz 8 sebzeyi sizin için derledik.

Bir Defa Al Bin Defa Yetiştir

1. Taze Soğan

Taze soğan köklerini küçük bir su bardağında koyarsanız kökler büyümeye başlayacaktır. Tuttuğunuz odanın aydınlatmasının iyi olduğuna emin olun.

2. Sarımsak

Sarımsağın kökünü de suda bırakırsanız çabucak büyümeye başlayacaktır. Sarımsağın saplarının değişik bir tadı vardır, salatada ve soslarda kullanabilirsiniz.

3. Çin Lahanası (Bok Choy)

Köklerini suya koyup aydınlık bir odada bırakın. 1-2 hafta sonra saksıya dikebilecek kıvama gelecektir. Orada tam boyuna gelecektir.

4. Havuç

Üst kısmını kesip suya koyarsanız tekrardan filizlenip büyüyecektir.

5. Fesleğen

3-4 santimetreye ulaştıklarında, küçük sapları suya koyup direk güneşe bırakın. İki katı büyüdüğünde bahçenize ekin. Kısa sürede tamamen sağlıklı büyümüş bir bitkiniz olacak.

6. Kereviz

Kerevizin alt kısmını keserek ılık su dolu bir bardağa ve kaba koyun, güneşe bırakın. Yapraklar tam ortasından çıkmaya başlayacaktır, bu olduğunda bitkinizi toprağa ekin.

7. Marul

Marulun en az yarısını suya koyun birkaç gün bekleyin. Yeni yapraklar çıkmaya başladığında toprağa ekin.

8. Kişniş

Kişniş de suda hemen büyüyen bitkilerdendir. Suya koyduktan birkaç gün sonra toprağa ektiğinizde güzel ve etkili aromasıyla büyüyecektir.

Hoşunuza gidebilir