Maydanoz be rezenenin akrabası olan kereviz içerisinde bir çok besin maddesini bulunduran çok yönlü bir sebzedir. Çıtır çıtır sapları dip sosla çiğ olarak yenebilir, salataya koyulabilir veya çorbalarda kullanılabilir. Tuzlu bir tadı olduğu için suyunu sıkarken tatlı meyvelerle karıştırmak iyi olabilir.

Besin Değerleri

Kereviz yaprakları A vitamini açısından zengindir. Sapları da yüksek miktarda B1, B2, B6, potasyum, kalsiyum, magnezyum, sodyum, demir, fosfor, folik asit ve önemli amino asitleri içerir.

Kereviz suyu bağırsak hareketlerine yardımcı olan besinler içerir. Kerevizde bulunan sodyum doğal ve organiktir yani tüketmekte hiçbir sakınca yoktur. Sofra tuzu gibi kan basıncı üzerinde yan etkileri yoktur. Kereviz farklı pişirme şekillerinde de besin değerini kaybetmez.

Kerevizin Sağlık Açısından Faydaları

Asidite: Süper sağlıklı kereviz suyunun içindeki mineraller vücuttaki asiditeyi nötr hale getirir ve kanın pH derecesini dengeler.

Sporcular: İçerdiği yüksek miktardaki minareller sayesinde kaybedilen elektrolitleri yeniler ve vücudun su ihtiyacını giderir. Egzersiz sonrası içeceği olarak kullanılabilir.

Kan basıncı: Kerevizin içeridiği organik sodyum kan basıncını azaltır. Düzenli olarak kereviz suyu içmek kan basıncını düşürmek için çok faydalı olabilir. Kerevizde bulunan bir bileşen (phtalide) arterlerin etrafındaki damarları rahatlatır, damarları genişletir ve kan dolaşımını iyileştirir. En iyi sonucu almak için bir hafta boyunca 1 bardak kereviz suyu için sonra 3 gün ara verin ve sonra yeniden içmeye başlayın.

Kereviz saplarını bir çok şekilde tüketebilirsiniz

Kanser: Kereviz kanser önleyici bileşenler içerir. Bunlardan bazıları tümörlerin büyümesini engeller.

Kolestrol: Kereviz suyunun kötü kolestrolü önemli derecede azalttığı görülmüştür.

Kolon ve mide kanseri: Kerevizin içerdiği fitokimyasal kumarinler kolon ve mide kanserinin oluşumunu ve gelişimini engeller.

Kabızlık: Kerevizin doğal laksatif özelliği vardır. Bu nedenle de kabızlığa iyi gelir. Ayrıca laksatif haplar nedeniyle fazla çalışan sinirleri de rahatlatabilir.

Serinletici: Kereviz suyu kuru ve sıcak günler için idealdir. Günde 2-3 kere, öğünler arasında, 1 bardak kereviz suyu içerek vücut ısısını dengeleyebilirsiniz.

İdrar sökücü: İçerdiği yüksek miktardaki potasyum ve sodyum sayesinde kereviz suyu vücut sıvısını düzenler ve idrar üretimini arttırır. Böylece vücuttaki fazla sıvılar atılır.

Enflamasyon: Astım, bronşit, gut ve ostoeartrit gibi rahatsızlıklara iyi gelen bileşenler içerir.

Böbrekler: Kereviz vücuttaki toksinleri atar ve böbreklerin daha iyi çalışmasını sağlar. Ayrıca böbrek taşı oluşumunu da engeller.

Her zaman koyu yeşil sapları tercih edin

Sinir sistemi: Sinir sistemini sakinleştiren organik alkali mineraller içerir. Bu nedenle kereviz suyu uykusuzluk çekenler için birebirdir.

Kilo verme: Kereviz suyu canınızın tatlı veya kalorili yiyecekler çekmesini önler. Gün içinde 2-3 kere içtiğinizden emin olun 🙂

Böbrek ve safra kesesi taşları (ve onlardan kurtulma): Kereviz suyunun çok güçlü bir idrar sökücü özellikleri vardır. Bu sayede taşları parçalayabilir ve vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Kullanım İçin Öneriler

Her zaman en yeşil saplı kerevizleri seçin çünkü klorofil doludurlar. Sapları pörsümüş olmamalı, sert olmalı. Plastik torbaya veya ağzı kapalı bir kutuya koyarak buzdolabında saklayın. Oda ısısında bırakmamanız gerekir çünkü solar.

Not: 

Kerevize alerjiniz olup olmadığını bilmiyorsanız kereviz suyunu içmeden önce bunu test edin.

Kan basıncınız düşükse kereviz tüketmeden önce doktorunuza danışın.

Hoşunuza gidebilir