Diş sağlığı son derece önemlidir. Eğer dişlerinizde problem varsa böbrekleriniz gibi vücudunuzun sağlığı tehlikeye girebilir. Diş ağrısı ise başlı başına bir zorluktur.

Yetişkinler için diş kaybetmek korkutucu olabilir, ancak bu birçok insanın karşılaştığı bir durumdur. Yetişkinlerin dörtte birinden fazlası 74 yaşında dişlerini kaybediyor. Dental implantlar yardımcı olabilirken, özellikle ağza yaşlandıkça adapte olmadıkları için gerçekten rahatsız edici olabiliyorlar.

Bununla birlikte, yeni bir teknik, hastanın kendi yetişkin kök hücrelerini kullanarak, sadece 9 haftada insanların yeni dişler üretmesine yardımcı olabiliyormuş.

Bilim İnsanları 2 Ayda Diş Büyütmenin Yolunu Buldular!

Amerika’da Columbia Üniversitesi Tıp Merkezi’nden araştırmacılar, anatomik olarak doğru bir dişi büyütmek için bir hastanın kendi kök hücrelerini alabileceklerini konusunda çalışmalar sağlamışlar.. Buna ek olarak, yeni diş aslında bir kişinin boş yerinde büyür, hatta çevresindeki dişeti dokusu ile birleşmesine izin verir. Henüz insanlarda olmasa da, dişleri büyütme özelliğini zaten kanıtladılar.

Diş Araştırmaları Dergisi’ne göre , araştırmacılar 22 sıçan kullanarak bir deney yaptı. Sıçanların ağzına büyüme faktörleri yerleştirildikten sonra, yeni kemik materyali yeniden üretildi ve 9 hafta içinde birleştirildi . Araştırmacılara göre, ilk kez diş benzeri yapılar canlı bir organizmada yeniden üretildi!

Bu tedavi insanlarda başarılı olursa, çok önemli faydalar sağlanabilir. Diş kaldığı yuvada büyüdüğü için, dış kök hücrelerin toplanmasına veya büyüdükçe diş için dış ortam yaratılmasına gerek yoktur. Bu nedenle, araştırmacılar bunun diş implantlarını göze alamayan hastalar için daha uygun maliyetli bir çözüm olacağını umuyorlar. Ek olarak, diş ağızda büyüdüğü için iyileşme süresi daha az olacak ve dişlerin başarısız olması olasılığı azalacaktır.

Hoşunuza gidebilir