Baş ağrısı günümüz dünyasında herkesin başlıca şikayeti olabilir. Zamanlaması ve çeşitleri kişiden kişiye değişse de herhalde tek değişmeyen şey verdiği rahatsızlıktır.

Anksiyete veya başka bir deyişle kaygı bozukluğu da giderek artan bir şekilde görülmeye başlanmıştır. Bu şikayetlerin ilaçla tedavisi mümkündür, ama bu tedavilerin çok da kalıcı olmadığını ve yan etkileri olduğunu da biliyoruz.

Lavantalı limonata hem baş ağrısına hem de anksiyeteye iyi gelen ve çok lezzetli doğal bir tedavi yöntemidir. Limonatayı lavanta ile aromalandırarak hem değişik bir lezzet yakalamış olacaksınız hem de lavantanın sinirleri rahatlatan tedavi edici özelliğinden faydalanmış olacaksınız.

Lavantanın tedavi edici özelliklerini şöyle sıralamak gerekirse: mantar önleyici, enflamasyon önleyici, antibakteriyel, antidepresan, antiseptik, detoks yapıcı, ağrı kesici, mikrop önleyici, spazm önleyici, tansiyon düşürücü ve yatıştırıcı.

Lavanta özü uykusuzluğa, doğum sancılarına, akşamdan kalmalığa, sinüs tıkanıklıklarına ve depresyona da iyi gelir.

Sakinleştirici etkisi nedeniyle yüzyıllardır kullanılmaktadır.

Peki tüm bu faydalardan biz nasıl yararlanacağız diyorsanız işte size lavantalı limonata tarifi!

Lavantalı Limonata Tarifi

Malzemeler:

7 gr kuru organik lavanta (veya 1 damla lavanta özü)
6 limon, soyulmuş ve suyu sıkılmış
340 gr bal
1.20 litre saf su
Süsleme için lavanta dalları

Hazırlanışı:

Suyun yarısını kaynatın ve sonra ateşten alın. Balı ve kuru lavantaları içine ekleyin. 20 dakika bekletin, sonra süzün ve büyük bir sürahiye ya da kavanoza alın.

Kalan suyu ve limon suyunu ekleyip karıştırın. Limonatayı buzdolabında saklayın.

Lavantanın Farklı Kullanım Şekilleri

Lavantayı farklı şekillerde kullanarak da sağlığınızı koruyabilirsiniz.

2 damla lavanta özünü sevdiğiniz ve işlenmemiş bir organik yağa damlatın. Bunu vücut yağı olarak kullanabilirsiniz. Böylece zihninizi rahatlatabilir, sineklerden korunabilir, cildinizi güzelleştirir ve daha iyi uyuyabilirsiniz.

Küvete su doldurup 5-6 damla lavanta özü damlatın ve cildinizi nemlendirin.

Evinizde hava temizleyici bir alet varsa 10-12 damla lavanta özü damlatarak hem doğal bir oda parfümü elde edersiniz hem de stresten arınırsınız.

Hoşunuza gidebilir