Aşk tarifi zor bir duygudur. Ama bazı durumlar vardır ki karşınızdakinin size vurulmaması imkansızdır. Bu konuyla ilgili yıllardır psikolojik araştırmalar yapılmaktadır.

Biz de bu araştırmalardan çıkan sonuçları sizler için derleyip toparlamak istedik. Birinin size aşık olması için ya da birini kendinize aşık edebilmenizin 14 psikolojik nedeni var ve aşkla ilgili bazı klişelerin aslında gerçekten işe yarıyor.

Çevreyi korumaya önem veriyorsanız

Aşık Olmanın 14 Psikolojik Nedeni

Yeşili sevmek kolaydır ama ciddi bir şeyler arıyorsanız işler değişebilir.

2016 yılında yapılan çalışmaya göre, çevre dostu ürünler kullanan kadın ve erkelerin uzun süreli ilişkiler için daha çok tercih edildiği, lüks tüketim yapan kişilerin fiziksel olarak daha çekici olduğu ama kısa süreli ilişkiler için tercih edildiği belirlenmiştir.

Zor kadını/erkeği oynarsanız

2014’te yapılan bir çalışmada, ilk buluşmada ilgisiz görünen ve elde edilmesi zor hissi veren kadınlar erkekler tarafından daha çekici bulunuyor. Ama tabi bu bulgu her durum için geçerli olmayabilir.

Erkekler beraber olacakları kadına “adanmış olmak” isterler, onlara “atanmış olmak” istemezler.

Ayrıca şunu da gözardı etmemek lazım, erkekler zor kadınları tercih ediyorlar ama onları daha az seviyorlar. Gönül işlerine akıl erdirmek zor 🙂

Doğru yüz mimikleri yapıyorsanız

Mutluluk kadınlar açısından çekicidir ama erkekler için o kadar olmayabilir.

Geçtiğimiz yıllarda 1.000’den fazla kişi üzerinde yapılan araştırmalarda, insanlara karşı cinsten kişilerin fotoğrafları gösterilmiş ve ne kadar çekici buldukları sorulmuştur.

Araştırma sonucunda, erkekler mutlu görünen kadınlar daha çekici bulurken ciddi bakan kadınları daha az çekici bulmuşlardır. Kadınlar içinse sonuç biraz farklı çıkmıştır. Ciddi görünen erkekler daha çekici bulunurken mutlu görünen erkekler daha az çekici bulunmuştur.

Asıl ilginç olan, mahcup pozlar hem kadınlar hem erkekler tarafından çekici bulunmuştur ;p

Eğer ondan hoşlandığınızdan emin olamıyorlarsa

Biraz gizemli takılmak ilk buluşmada her zaman işe yarar. 2011’de yapılan bir araştırmaya göre, karşınızdaki insan onun hakkında ne hissettiğinizi anlayamadığı zaman sizden daha çok hoşlanır.

Araştırmada iki grup kadına, onlardan hoşlanan erkeklerin Facebook profilleri gösterildi. Birinci grup, gördükleri erkekleri beğendi. İkinci grup, gördükleri erkekleri ortalama buldu.

Üçüncü bir grup kadına, bazı erkeklerin Facebook profilleri gösterildi fakat erkeklerin kadınlara olan hisleri hakkında hiçbir bilgi verilmedi. Üçüncü gruptaki kadınlar, gördükleri profillerdeki erkekleri çok beğendiler çünkü onları kendilerine olan hisleri hakkında hiçbir fikirleri yoktu.

Eğer şu anki ya da en son sevgilisine benziyorsanız

Eğer şu anki ya da en son sevgilisine benziyorsanız

Herkesin bir “tipi” olabilir ama kadınlarda bu durum erkeklerden fazla görülür.

2011 yılında yapılan bir çalışmada, kadınlar ve erkeklere karşı cinsin yüzleri gösterildi. Gösterilen yüzler katılımcıların şu anda ya da en son beraber oldukları partnerlerine ne kadar benziyorsa o kadar daha çekici bulundular.

Eğer konuşurken ellerinizi kullanıyorsanız

Aşkı mı arıyorsunuz? Ortaya çıkın ve kendinizi gösterin.

Kelimenin tam anlamıyla etrafınızdaki fiziksel alanı ellerinizi ve duruşunuzu kullanarak doldurun. 2016’da yapılan bir çalışmaya göre, insanlar, ilk kez buluştukları karşı cins ellerini kollarını kullanıyorsa onlarla bir daha buluşmak istiyorlar. Karşılarında put gibi duran kişilerle ikinci kez buluşmayı tercih etmiyorlar.

Aynı çalışmada, fiziksel olarak geniş ve rahat bir duruş sergileyen kişilerin de ezik büzük duran kişilere göre çok daha tercih edilir olduğu görüldü.

Karşınızdaki kişiye gerçekten ama gerçekten çok benziyorsanız

Yıllardır yapılan çalışmalar, kadın-erkek ilişkileri için kullanılan “zıt kutuplar birbirini çeker” klişesinin doğru olmadığını gösteriyor.

eHarmony isimli uygulama üzerinden tanışan çift arasında yapılan bir araştırmanın baş yazarı olan Gian Gonzaga diyor ki:”Kişilik özellikleri gibi çok temelden birbirine benzeyen kişiler, günlük yaşamda da aynı şeyleri hissederler. Bu da kişilerin birbirlerini anlamalarını çok daha kolaylaştıracaktır.”

Eğer 3 temel konuda uyumluysanız

Kanadalı psikolog Eric Berne’in çalışmasına göre, en iyi çiftler 3 temel konuda anlaşan çiftlerdir.

Sigmund Freud benzeri bir yaklaşımla Eric Berne’e göre herkesin 3 “ego” durumu vardır.

• Ebeveyn: Size öğretilenler

• Çocuk: Hissetikleriniz

• Yetişkin: Öğrendikleriniz

Birbiriyle uyumlu iki insan her aşamada birbirlerine benzeyen insanlardır. Çift terapisti Peter Pearson bu aşamalarda uyumluluk seviyesini anlayabilmemiz için bize bazı sorular öneriyor:

• Ebeveyn: Aynı değerlere ve dünya görüşüne sahip misiniz?

• Çocuk: Beraber eğlenebiliyor musunuz? Spontane olabiliyor musunuz? Partnerinizin çekici olduğunu düşünüyor musunuz? Beraber seyahat etmekten hoşlanıyor musunuz?

• Yetişkin: Her ikiniz de birbirinizin zeki olduğunu düşünüyor musunuz? Beraber sorun çözmede iyi misiniz?

Eğer birbirinizin gözlerinin içine 2 dakika boyunca bakabiliyorsanız

aşk

Yapılan bir çalışmada, 72 üniversite öğrencisinin, istediği biriyle eşleşip, 2 dakika boyunca birbirlerinin gözlerinin içine bakması istendi.

İki dakikanın sonunda birbirlerinden daha çok etkilendiklerini ve birbirlerine karşı duygularının arttığını söylediler. Bu da demek oluyor ki karşı cinsle uzun süreli göz kontağı kurmak aranızda bir bağ oluşturabilir, hatta farkında olmadığınız duyguların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Eğer onların dikkat çekme iddialarına tepki verirseniz ve onlarda karşılığında sizinkine verirse

Bir ilişkiye başlamak ve onu sürdürmek büyük ölçüde çiftlerin birbirlerine nasıl yaklaştığına bağlıdır.

40 yılı aşkın bir süredir çiftler üzerine çalışan psikolog John Gottman, olayın “görmek ve arttırmak” olduğunu söylüyor. Örneğin kuşları çok seven bir kadın kocasına bir saka kuşunun yakındaki bir ağaca konduğunu söylediğinde ve gösterdiğinde, kocası ya konuyla ilgilenmeyip hiç duymamış gibi yapabilir ya da karısının heyecanını paylaşıp onun gösterdiği yöne bakar.

Gottman’ın evlilik üzerine çalışmalarında, evlendikten 6 yıl sonra boşanan çiftlerde birbirlerinin ilgilerine karşılık verme oranı %33 iken, evliliği devam eden çiftlerde bu oran %87.

Eğer doğru kokuyorsanız

koku

Yumurtlama dönemindeki kadınlar üzerinde yapılan bir araştırmada, kadınlar yüksek testosteron seviyesine sahip erkekler tarafından giyilen tişörtlerin kokusunu beğeniyor.

Bu da diğer hormonlara bağlı içgüdülerle örtüşüyor: Bazı kadınlar yumurtlama dönemindeyken, sert bir çene yapısına sahip erkekleri daha çekici buluyor.

Eğer annesine/babasına benziyorsanız

Psikolog David Perrett ve arkadaşları yaptığı çalışmalar sonucunda, bazı insanların (erkekse) anneleriyle veya (kadınsa) babalarıyla aynı saç ve göz rengine sahip kişileri daha çekici bulduğu ortaya çıktı. Ayrıca onları doğurdukları yaşlarda olan insanları da tercih ettiği görüldü.

“Ebeveynleri 30’lu yaşlarındayken kendilerini doğuran kadınlar genç erkeklerden daha az etkileniyor. Erkekler ise uzun vadeli ilişkilerinde annelerinin yaşlarından etkileniyor.” diyor araştırmayı yapanlar.

Eğer köpeğiniz varsa

Araştırmacılara göre evcil hayvan sahibi olmak, birinin bakımını üstlenebilmek ve uzun vadeli taahhütlerin altına girebileceğinin göstergesi olarak algılanıyor. Ayrıca sizi daha rahat, yaklaşılabilir ve mutlu gösteriyor.

Evcil hayvanınız yoksa üzülmeyin. Bir köpekle beraber görülmek bile sizi buluşulabilir biri yapıyor. 2008’de yapılan bir çalışmada, 20 yaşındaki bir erkek tanımadığı bir çok kadından telefon numaralarını istemiş ve pek başarılı olamamıştır. Aynı şeyi yanında bir köpek ile yaptığında kadınlardan bazıları telefon numaralarını vermişlerdir.

Eğer onlarla aynı derecede ya da biraz daha az yakışıklıysanız/güzelseniz

1996’da yapılan bir araştırmada, katılımcılar fiziksel çekicilikleri üzerinden puanlandırılıp daha sonra rastgele bir kişi ile buluşmaya gönderildi. Buluşma sonunda katılımcılara partnerlerinden ne kadar tatmin olduklarını puanlandırmaları istendi. Fiziksel olarak daha çekici olan kişiler partnerlerini puanlama konusunda daha acımasızlardı – her ikisi de fiziksel olarak eşit derecede çekici olsalar bile. Bir kişi ne kadar yakışıklı/güzel ise karşısındakinden tatmin olma derecesi o kadar düşüyor.

Ama bu durum sadece fiziksel olarak çok yakışıklı/güzel kişiler için geçerli. Geri kalanımız için eşleşme hipotezi şöyle işliyor; kendimiz kadar güzel ya da yakışıklı insanları çekici buluyoruz 🙂

Hoşunuza gidebilir