Photo: Toyotajeff in Raleigh

Deneyimli bir sürücü olmak arabalarla ilgili her şeyi bildiğiniz anlamına gelmeyebilir.

Bulaşık deterjanının camları temizlemede, çorapların silecekleri kışın donmaktan koruması gibi basit ama kolay yöntemleri bilmek sizin çok işinize yarayacak.

Araba Kullanan Herkesin Bilmesi Gereken 14 İpucu

Usta bir şoför olmanızı sağlayacak bu detayları sizlere sunuyoruz.

1- Trafikte kirli havayla kaldığınızda devirdaim düğmesini kullanın

Belki de arabalarda en çok unutulan buton devirdaium butonu olabilir, bilinenin aksine öylesine konulan bir buton değil ve bir amaca hizmet ediyor.

Basit bir şekilde bu buton dışarıdan hava almak yerine arabanızdaki havayı devirdaim ediyor. Eğer trafikte dışarıda zehirli ve kötü ve egzos dolu bir havada kaldıysanız çok işinize yarayacak. Ayrıca yazları da içerinin soğuk ve taze kalması için kullanabilirsiniz.

2- Gereksiz eşyaları arabaya bırakmayın; benzinden kazanın

Oldukça açıklayıcı değil mi? Evet, bu doğru ve bazen aylarca kullanmadığımız eşyalarımız bagajda kalabiliyor. Sorun şu ki arabanızın motoru hız kazanmak için daha çok ağırlığı kaldırması gerektiğinden daha fazla benzin yakıyor.

3- Camları temizlemede bulaşık deterjanı kullanın

Bulaşık deterjanı camlarınızı ve ön camınızı temizlemede uzun vadeli ve çok ucuz bir çözümdür. Sigaradan, parmak izine, köpek salyasından kuş pisliğine kadar her şeyi temizleyebilir, hele bir de cam temizleyici de eklerseniz.

Sadece nemli ve sıcak bir bez alın, birkaç damla bulaşık deterjanı ile temizliğe başlayın. Daha sonra normal cam temizleyici ile devam edin. Bulaşık deterjanı her türlü pisliğe karşı iyi bir çözümdür ve cam temizleyiciden önce kullanmak gerçekten efektif olacaktır.

4- Ön camınızda güneşi kesmek için yeri değiştirilebilir gölgelik kullanın (bu bir pilot taktiğidir)

Bazen biz sürücüler için güneş tehlikeli ve acı verici olabilir. Şanslıyız ki bu sorundan ucuz bir şekilde kurtulabiliriz: çözüm taşınabilir gölgelik. Bu çözüm yıllardır pilotlar tarafından kullanılıyor dolayısıyla işe yararlılığı defalarca kanıtlanmış durumda.

Ayrıca hem ucuz hemde yazın daha rahat bir sürüş keyfi yaşamanızı sağlayacak süper bir çözüm.

5- Sileceklere çorap koymak

Kışın sabah erken saatte evden ayrılmak zor olabilir, özellikle arabanız ve ön camınız buzlandıysa daha da zorlaşacaktır. Hele ki silicekleriniz de bıçak gibi donduysa iyice canınız sıkılabilir. Ancak çözüm çok kolay: Gece donmasından kurtulmaları için bir çift eski çorabanızı kullanabilirsiniz. Bu hem her türlü soğuk ve donmadan korayacaktır.

6- GPS uygulamasında arabanızın yerini pinleyerek arabanızı kolayca bulun

Devasa bir park yerinde arabanızı kaybetmeniz çok kolaydır. Bu durumdan kurtulmanın en iyi yolu ise telefonunuzun GPS özelliğidir. Basitçe harita uygulamasında arabanızın yerini pinleyin ve daha sonra geldiğinizde kolayca arabanızı bulun.

7- Tampon etiket izlerini çıkarmak için nemli bir gazete kullanın

tampon etiketleri daha önce karşılaştığımız bir gerçek. Ve arabanızın boyasına bela olabilir. Hızlı ve kolay bir çözüm ise sıcak suyla ıslatılmış gazate parçasını bu bölygeye uygulamaktır. Böylece nemli olacak ve kolayca çıkacaktır.

Yaklaşık 10 dakika bekledikten su yapıştırıcı etkisini penetre edecektir. Ardından yavaşça gazete ve bir kart, kredi kartı olabilir yardımıyla garanti olarak bu etiketleri çıkartabilirsiniz.

8- Sislenmiş farları zımpara kağıdıyla temizleyin

Sislenmiş farlar bir süreden sonra görebileceğimiz bir sorundur. Bu durum farları daha az işe yarar yapacak ve böyle kalmasına devam edersiniz sizin için tehlikeli de olabilir.

Öncelikle bir far temizlik kiti satın alın. Ardından elinizde bir matkap varsa çok işinize yarayabilir çünkü birazdan özel bir matkap eklentisine sahip olacaksınız. Bir süre uygun zımparayla zımparalıktan sonra kar gibi gözükecek ve bunun ardından kitten çıkan parlatıcı uygulayıp ardından temizlediğinizde müthiş görünecektir.

9- Çukurlar için mutfak pompası kullanın

Pompalar aslında mutfak ve banyo dışında da kullanışlı olabilir. Küçük ve orta çukurları düzeltmek için pompa kullanabiliriniz. Çukuru ve pompayı ıslatın ve ardından çukur düzelene kadar itin ve çekin.

10- Pastan Coca Cola yardımıyla kurtulun

Kola artık her yerde olduğu ve karbon bazlı olduğu için pastan kurtulmanın ucuz ve kolay bir yolu oluyor içindeki fosforik asit sayesinde.

Kolayı paslı yere spreyleyip ardından fırlayarak temizleyin. Ardından çıkana kadar fırçalayın ve ardından suyla bölgeyi temizleyin.

11- Çamur veya kumdan kurtulun

Pikniğe gitmiş veya yağmura yakalanmış olabilirsiniz, ve dört tekerli dostumuz bu çamur veya kumun içinde kalmış olur. Öncelikle bilmeniz gereken her zaman bir çıkış yolu vardır ve panik çıkabilmenize yardımcı olmaz. Bunun için bir küreğe ve baya bir sabıra ihtiyacınız var.

Kürek ve ellerinizle veya hiçbiri yoksa kazmanıza yardımcı olup çamuru veya kumu lastiklerinizden temizleyecek her şeyi kullanın. Hala arabanız yürümüyorsa farklı yönteme geçme vakti. Bulunduğu düzey üzerinde momentum yaratabilmek için geri viteste tekrar denemek gibi yöntemlere başvurabilirsiniz. Ayrıca bunun gibi tehlikeli veya aracınızın kalabileceği durumlara gitmeden önce mutlaka yanına kürek alın.

12- Arabanızın uzaktan kumandasıyla anahtarını birbirinden ayrı tutun

Bu durum çok yayın olsa da en modern araba alarm sistemlerinde hırsızlığı önlemek için arabanızın içindeki herşeyi kitleyen bir sistem mevcut.

Saldırıya maruz kalmanız veya arabadan atılmanız ve birinin arabanızı kaçırmaya çalışması ve sizin anahtarları arabanın içinde bırakmanız anahtarların kalması durumunda kumanda hala sizde olacaktır.

13- Soğuk kış günlerinde arabayı hemen çalıştırmayın

Bu da her zaman herkes tarafında yapılsa da araba aküleri aşırı soğuğu hiç sevmezler. Hatta arabanızı ısıtmadan çalıştırmak araba aküsüne ciddi zararlar verebilir. Bu yüzden önce farlarınızı açın ve ardından araba motorunu çalıştırın. İsterseniz radyoyu da açabilirsiniz bu da ısınmaya sebep olacaktır.

14- Benzin almaya giderken benzin göstergesinde oka göre arabanızı park edin

Arabanızı benzin almak için park etmek bir yana, arabayı yanlış yönden park etmek hepimizin yaşadığı bir durum. Bu durumdan kurtulmanın oysaki çok kolay ama pek bilinmeyen bir yolu mevcut. Göstergenizdeki benzin ikonunun yanındaki ok işareti aslında benzin tankının hangi tarafta olduğunu bize söylüyor. Biz de bu bilgiye göre arabayı her zaman doğru park edebilirsiniz.