Uzun süre tok tutan ve özellikle kış şartlarında soğuğa daha fazla direnç göstermemizi sağlayan Anadolu’ya özgü bu yemiş, çeşitli tohumların ve çekirdeklerin buğday tanelerine karıştırılıp yıkandıktan sonra sac üzerinde kavrulmasıyla yapılır.

Özellikle kış mevsiminin sert geçtiği İç Anadolu, Doğu ve Güney Doğu Anadolu bölgelerinde çobanların gün boyu aktif kalabilmeleri için tükettiği kavurga, günümüzde hazmı kolaylaştırması, uzun süre tok tutması ve bağışıklık sistemini güçlendirmesi nedeniyle tercih ediliyor. 

Anadolu’nun Sağlık Mucizesi: Kavurga

İçerisinde mısır, menengiç tohumu, buğday, hint keneverinden elde edilen çedene (kendir, kenevir tohumu) ve çeşitli çekirdek ve tahıllar bulunan bu mucizevi kuruyemiş kilo problemi olanlar için de vazgeçilmez bir besin olarak varlığını sürdürüyor.

Aşağıda kavurganın içerisinde bulunan tahıl ve çekirdeklerin listesi ve faydaları bulunuyor. İlginizi çekecektir diye düşünüyoruz.

Buğday

İçerisinde çokca vitamin B3 olarak da bilinen yağ, protein ve karbonhidratların enerjiye dönüştürülmesinde rol oynayan vitamin bulunan, zengin bir tahıldır.

Çedene

Çedene tohumu Türkiye’de Güneydoğu Anadolu Bölgesinde üretilen fıstık familyasından bir çeşit çalı türüdür. Nefes darlığı, solunum yolu rahatsızlıkları, öksürük ve soğuk algınlığı için faydalı olmasının yanı sıra mide ağrısı, böbrek rahatsızlıkları ve hazımsızlık problemi yaşayanlar için de birebirdir. Hücrelerin yenilenmesini sağlar ve kansere karşı korur. Beden rahatsızlıklarını azaltır ve zihnin geliştirilmesine yardımcı olur.

Mısır

Yapılan araştırmalar mısırın yüksek kolestrol seviyelerini düşürdüğü, kolon kanseri riskini azalttığı ve kan şekeri seviyelerini sabit tuttuğunu gösterir. Sindirim sistemi için sağlıklıdır, anemiyi (kansızlık) önler, enerjiyi arttırır ve kilo vermeyi kolaylaştırır.

Karpuz Çekirdeği

Kavurganın olmazsa olmazlarından biri de karpuz çekirdeğidir. Hem lezzet verir hem de sayılmayacak kadar çok faydası vardır. İçerisinde çok yüksek oranda protein bulundurması ile günlük protein ihtiyacının %60’tan fazlasını karşılar. Spor yapanlar ve zayıflamak isteyenler için protein tozlarından ve takviye ilaçlardan çok daha faydalı ve doğaldır.

Kabak Çekirdeği

Bir avuç kabak çekirdeğinin içinde günlük ihtiyacın %20’sini karşılayacak kadar çinko vardır. Çinkonun en önemli faydası ise bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Bu mineral aynı zamanda uyku düzeninin sağlanması, hafızanın korunması ve gelişmesi, yaraların iyileşmesi, koku ve tat alma duyularının gelişmesi, göz ve cilt sağlığının korunmasında büyük önem taşır.

Menengiç Tohumu

Dağlık ve kırsal kesimlerde doğal olarak yetiştirilen bu tohuma Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinde sık sık rastlanır. Özellikle akciğer iltihaplanmaları ve öksürüğe karşı mucizevi bir koruma sağlar. Ses tellerine iyi gelir, ağız kokusunu giderir, saçlara ve cilde parlaklık verir, dolaşım sistemini düzene sokarak kan akışını hızlandırır. Egzama ve benzeri cilt hastalıklarının tedavisinde ise ilaç olarak kullanılır.

Kavurga Nasıl yapılır?

Büyük bir kase aşurelik buğday

Küçük bir kase menengiç tohumu

Küçük bir kase kabak çekirdeği içi

Küçük bir kase karpuz çekirdeği

Küçük bir kase keten tohumu (çedene)

Küçük bir kase kuru mısır

isteğe göre badem, fındık içi, kaju bademi.

Teflon tavayı ocağa aldıktan sonra, aşurelik buğdayı ıslatmadan sürekli karıştırarak orta ateşte kavuralım. 5 ile 7 dakika sonrasında içerisine keten tohumu, kabak çekirdeği içi, kavrulmamış menengiç tohumunu, karpuz çekirdeğini ve isteğe bağlı olarak diğer tahılları ekleyelim. Hepsini karıştırarak kavrulmaya bırakalım. Buğdaylar altın rengine döndükten sonra ocaktan alıp boş bir tepsiye boşaltalım. Soğumaya bırakalım. Kavrulurken etrafa yaydığı nefis koku bir yana, kavurga lezzeti ile de gün boyunca atıştırmalık olarak vazgeçilmeziniz olmaya hazır.

Hoşunuza gidebilir