Yatmadan önce bir şeyler yemenin kötü bir alışkanlık olduğunu biliyoruz. Sonucu ekstra kilo ve rahatsız bir uyku olarak bize dönüyor. Bu alışkanlıktan kurtulmak için işte size 10 öneri:

1. Sabahları yumurta yiyin

Gece atıştırmalarına son vermek için en önemli silah sabah sağlam bir kahvaltıdır, özellikle yumurta içeren. Yumurta daha hızlı kilo vermeyi sağlar ve sizi iki kat tok tutar. Sonraki 24 saatlik sürede açlık hissini ve kalori alımını azaltır.

2. Baştan çıkarıcı abur cuburlar almayın

İradenize yenik düşüp gece atıştırmak isteyebilirsiniz. Bu durumda en sevdiğiniz en zararlı abur cuburları almak yerine daha sağlıklı ve hafif şeyleri tercih edin.

3. Boş yere kalori almayın

basit karbonhidrat içeren gıdalar tükettiğiniz zaman – kızarmış yiyecekler, fast food, gazlı meşrubatlar, kekler, yağlı soslar ve alkol – gece yatmadan buzdolabına uğramanız kaçınılmaz olur. Bunlardan uzak durun.

4. Tuzu yarıya indirin

Tuz ve diğer baharatlar açlığı arttırır. Yiyeceklerin doğal tadını daha da ortaya çıkarmak için yemekleri tuz yerine soğan, sarımsak ve otlarla çeşnilendirin.

5. Brokoli yiyin

Akşam yemeğinde salataya eklenen brokoli sizi çok daha uzun süre tok tutacaktır.

6. Spor yapın

Yoğunluğu yüksek olan egzersizlerin hem daha fazla kalori yaktığı hem de iştahı azalttığı kanıtlanmıştır. Buna ek olarak, bizi buzdolabına iten günün stresini de atmaya yardımcı olur.

7. Serinleyin

Gece acıkmalarını odanın ısınını düşürerek engelleyebilirsiniz. Ayrıca 17-18 derecelerde vücut %7 daha fazla kalori yakıyor.

8. Soda için

Genellikle açlık ve susuzluğu birbirine karıştırıyoruz. yoğurt yemek yerine bir bardak soda içerek açlığın ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz. Yatmadan başucunuza bir bardak koyarsanız yataktan kalıp buzdolabına gitmek yerine hemen sodayı içip açlığınızı bastırabilirsiniz.

9. Dişlerinizi fırçalayın

Geceleri dişleri fırçalayınca beyne “Bu akşam daha fazla yemek yok!” sinyalini vermiş oluyoruz. Ayrıca nane ve mentol tadı atıştırmalıkların tadını da bozacaktır 🙂

10. Erken yatın

Her ekstra uyuduğunuz saat gün içinde %6 daha fazla kalori yakmanızı sağlar. Yemek sonrası buzdolabına gidecek vakit kalmasın diye de en geç 23:00’da yatmakta fayda vardır.

Hoşunuza gidebilir