Uykusuzluk özellikle günümüzde çok sık görülen bir sorun. İşgünlerinin ve hayat koşturmacasının stresi, yorucu bir günün üzerine akşam evinize geldiğinizde hala yapmanız gereken işlerinizin olması uykunuzu ve uyku kalitenizi maalesef olumsuz etkileyebiliyor.

Ancak bunlar olmasa bile bulunduğunuz ortam, oda sıcaklığınız gibi birçok yan etkide uyumanızı zorlaştırabiliyor. Bunların dışında ise yaşımızın bile uyku üzerinde birtakım negatif etkilere sahip olduğu biliniyor.

Uyku sorunu yaşıyor olabileceğiniz için, özellikle yaşlandıkça nispeten düzeltmesi daha kolay olan sağlıksız uyku düzenlerini ve en iyi gece uykunuzu nasıl alabileceğinize dair önerileri bir araya getirdik.

1. Uyku Sorunlarının Normal Yaşlanmanın Bir Parçası Olduğunu Düşünüyorsunuz

Ebeveynlerinizin veya büyükanne ve büyükbabanızın erken kalktığını ve büyüdükçe “daha az uykuya ihtiyaç duymaktan” bahsettiklerini hatırlayabilirsiniz. Ve 40 yaşından sonra uyumakta zorluk çekiyor olabilirsiniz. Ancak yaşlandıkça daha az uyumamız gerektiği sadece bir yanılgıdan ibarettir. Aslında, uzmanlara göre 40 ila 60 yaş arasında aynı miktarda uykuya ihtiyacınız var. Bunun ne kadar olması gerektiğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Öneri: Uyku bir zaman kaybı ya da kendinizin seçebileceği bir hobi değildir; doğru uyku hayatınızı uzatabilir. Çok az (veya çok fazla) alabilirsiniz. Aşağıdaki önerilere bağlı kalın.

Hoşunuza gidebilir