test4
test3

Güzel bir akşam yemeği için özel bir tarif seçtiniz ve talimatlara %100 uyarak yemeği yapmaya koyuldunuz. Ancak sonuç beklentilerden milyonlarca kilometre uzakta oldu di mi?  

Bu durum size  tanıdık geliyor mu? Eminim hepimiz bir dönem bu durumla karşı karşıya kalmışızdır. Peki sorun nerede?

Size en sevdiğiniz yemeğin tadını mahvedebilecek bazı kilit pişirme hatalarından bahsetmek istedik.

Yemek Tariflerini Mahveden 12 Pişirme Hatası

1. Tavaya aşırı doldurmak

Unutmayın! etinizin o inanılmaz ızgara kıvamına gelmesi için etin yeterli kızarma alanına sahip olması gerekir. Aksi halde, sıkış tıkış bir tavada et kızarmaz – kaynar.

2. Yapışmayan tavada et pişirmek

Etin ızgara kıvamını gelememesinin bir nedeni de yapışmayan tava kullanmaktır. Bu tavalar genellikle normal tavalardan daha az ısınır. Bunları omlet ve krep için kullanmanız daha iyi olur. Et için ise ızgara veya dökme demir tava kullanmayı deneyin.

3. Makarna suyuna tuz koymamak

Mükemmel makarnayı pişirmenin temel kuralı haşlama suyuna tuz koymaktır. Tuzu eksik bir makarna lezzetsiz olacaktır ve hiçbir sos da onu kurtaramaz. Eğer miktardan emin değilseniz alın size bir ipucu: 300 gram makarna başına bir çorba kaşığı tuz kullanın.

4. Kızartma için zeytinyağı kullanmak

Yüksek sıcaklıklarda zeytinyağı tüm besin değerini kaybeder ve yanmaya başlar, ve bu da yemeğinizin tadını tamamen mahvedebilir. Bu nedenle, salatalar için zeytin yağı kullanmak, kızartma için rafine ayçiçek yağı kullanmak daha iyi bir fikirdir.

5. Kuru malzemeleri bardak ile ölçmek

Çoğumuz, hamur için kullanılan malzemelerin miktarını, kuru ve sıvı malzemeleri farklı hacimlerde aldığı gerçeğine çok fazla dikkat etmeden, bir bardak veya fincan kullanarak ölçeriz. Unutmayın: hamur işlerini en iyi pişirme şekli verilen ölçülere tam uyum gerektirir. Bu nedenle, tüm ölçü tablolarını ezbere bilmiyorsanız, özel bir ölçüm kabı ve mutfak terazileri kullanmayı deneyin.

6. Tavayı önceden yeteri kadar ısıtmamak

En iyi şefler, ‘Tavanızın yeterince sıcak olduğunu düşünüyorsanız, iki dakika daha bekleyin ve ardından pişirmeye başlayın’ diyor. Sebzeleri ve eti iyi pişirmek için kesinlikle iyi ısıtılmış kızartma tavasına ihtiyacınız olacaktır.

7. Sarımsağı aşırı kızartmak

Çoğu tarifte, sarımsağın pişirme işleminin sonunda eklenmesi veya 2-3 dakika pişirildikten sonra tavadan alınması önerilmektedir. Sarımsak, diğer sebzelere göre çok daha az su içerir ve çok çabuk yanar. Aşırı pişirildiğinde, yemeğe hoş olmayan bir tat katabilir.

8. Eti donuk halde pişirmeye çalışmak

Eti pişirmeden önce, birkaç saat oda sıcaklığında beklettiğinizden emin olun. Oda sıcaklığında dinlenmiş et daha eşit şekilde pişerken, donuk et iyi pişmiş gibi görünebilir, ancak içi çiğ kalır. Aynı kural eti fırında pişirme için de geçerlidir.

9. Eti hemen pişirildikten sonra yemek

Pişirdiğiniz eti denemek için sabırsızlansanız bile birkaç dakika sabredin. Et hazır olduğunda direk yemeye başlamayın. Sabırlı olursanız etin tadının nasıl değiştiğinden etkileneceksiniz.

10. Her ürünü buzdolabında saklamak

Sahip olduğunuz tüm yiyecekleri buzdolabında saklamak iyi bir fikir değildir. Domates, soğan, sarımsak, patates, kabak, patlıcan ve kivi ve mango gibi çeşitli tropikal meyveler sıcak tutulduğunda daha iyi bir tada sahip olurlar. Bu ürünler buzdolabında saklandığında tazeliğini kaybeder ve daha çabuk bozulur.

11. Yemeği tavada sürekli çevirmek

Etinizi pişirirken çok sık çevirmeniz gerekmez. Bu durum kuruyan etler ve derisi yok olmuş balıklarla sonuçlanabilir. Gelecekteki baş yapıtınızı tavada bırakın ve onu sık sık rahatsız etmeyin – bu, tüm şeflerin altın kuralıdır.

12. Yumurtayı aşırı kaynatmak

Yumurta sarısının ve beyazının yanında bazen grilikler de oluyor mu? Bunun yumurtaların kalitesiyle hiçbir ilgisi yoktur. Muhtemelen, yumurtaları fazla kaynatıyorsunuz. Doğru renk ve dokuyu elde etmek için, su kaynamaya başladıktan hemen sonra yumurtaları ocaktan alın ve yaklaşık 10 dakika kapağını kapatıp sıcak suda bekletin. Bu şekilde yumurta beyazı ve sarısı uygun tat ve renge sahip olacaktır.

Hoşunuza gidebilir