Kullandığımız kıyafetlerin renkleri, modelleri ya da son moda olmaları kadar üretildiği kumaşları da önemlidir. Özellikle sıcak yaz aylarında cildimizi koruması ve terlememizi önlemesi için pamuklu kıyafetlerin tercih edilmesi gerektiğini bilmeyen yoktur.

Hatta doğal içerikli kumaşlardan elde edilen kıyafetler kullanmak dört mevsim hem bizim sağlığımızı hem de çevremizi koruyacak bir adım olacaktır. Bu sebeple pamuk ya da keten gibi doğal kumaşları hayatımıza daha fazla dahil etmeliyiz.

Diğer bir yandan bu doğal kumaşları kullanmak sentetik kumaşları kullanmak kadar kolay olmamaktadır. Çünkü özellikle yıkama ve kurutma esnasında yapılacak yanlış uygulamalar liflerinin kısalmasına yani pamuklu giysilerinizin çekmesine sebep olacaktır.

Bunu yaşamamak için yapmanız gerekenleri ise şu şekilde sıralayabiliriz.

1. Etiketleri Okuyun

Kıyafetlerin içerisinde bulunan etiketlerin son derece rahatsız edebilecekleri doğrudur. Bu sebeple de sürekli olarak kesilirler. Ancak o etiketlerin üzerinde kıyafetlerinizi daha uzun süre ve deforme olmadan kullanabilmeniz için gerekli olan bilgiler yer almaktadır. Diğer etiketleri kesseniz bile yıkama, kurutma ve ütüleme talimatlarının yer aldığı etiketleri bırakmalısınız. Kıyafetlerinizi yıkarken, kuruturken veya ütülerken bu talimatlara uymanız gerekmektedir. BU sayede pamuklu kıyafetleriniz çok daha uzun bir süre kullanabilirsiniz.

Özgün yazılar ve çevirilerle hayatları renklendirmeye çalışan 'iyi niyetli' blog.
Hoşunuza gidebilir