Bizi biz yapan en önemli özelliklerimizden birisi de şüphesiz ki mangala olan sevdamızdır. Havalar ne zaman biraz ısınsa hemen mangalımızı koltuğumuzun altına alır ve açık havaya koşarız.

Türk ailelerinin bir arada vakit geçirmek ve eğlenmek için ilk başvurdukları yöntem mangal keyfi olduğu için sonrasında çıkan ağır bulaşık ve temizlik işleri de göz ardı edilir. Pikniğe gitmek ve mangal keyfi yapmak son derece eğlenceli ve lezzetli bir aktivite olsa da özellikle mangalda kullanılan ızgaraların temizlenmesi son derece zahmetlidir.

Ayrıca bu ızgaraların temiz olması sağlığın korunması açısından da son derece önemlidir. Izgaralarınızı temizlemek için hem fiziksel hem de kimyasal güçlerden yardım alıyor olabilirsiniz. Ancak hayatınıza soğanı sokarak bu zahmetli temizlikten kurtulurken sağlığınızı ve çevreyi de koruyabilirsiniz.

1. Izgaramı Neden Soğan İle Temizlemeliyim?

Soğan Türk mutfağında en çok kullanılan sebzelerin başında gelmektedir. Yemeklerimizde sıklıkla kullanmamızın yanında salatalarımızda ve söğüş olarak da sıklıkla kullanmaktayız. Bu kadar sık kullanmamızın sebebi ise sadece tadının keyifli olması değildir. Soğanın içerisinde bulunan anti-bakteriyel bileşikler de bizleri hastalıklardan korur. Soğanın içerisinde ki bu fito maddeler etkisini ızgaralarınızda da göstermektedir.

Izgaralarınızı soğan ile  temizlediğinizde içeriğinde bulunan anti-bakteriyel maddeler ızgaranızın üzerinde birikmiş olan bakterileri yok ederek et ve sebzelerinizi sağlıkla pişirmenize ve sizi mide ve bağırsak enfeksiyonlarından korumasına yardımcı olacaktır.

Izgara temizliğinde soğan kullanmanın bir diğer avantajı ise organik bir temizleme aracı olmasıdır. Bu sayede ızgaranızın üzerinde herhangi bir kimyasal kalıntı söz konusu olmayacağı için hem sizin hem de çocuklarınızın sağlıklarını koruyacaktır. Soğanın organik bir ürün olmasının bir diğer faydası ise çevreye sağladığı faydadır. Izgara temizliğinde soğan kullanarak doğada yok olmayacak plastik ve kimyasal gibi maddeleri de doğaya salmamış oluyorsunuz.

Son olarak ızgara temizliğinde soğan kullanmanın yemeklerinizin lezzetine de katkı sağlamasıdır. Izgaranızı temizledikten sonra kalan soğanı mangal ateşinin içine atabilir ve daha sonrasında etlerinizi pişirmeye başlayabilirsiniz. Bu sayede etlerinizin lezzetlerinde önemli bir artış olduğuna şahit olacaksınız. İçecekler en hızlı şekilde nasıl soğutulur?

Özgün yazılar ve çevirilerle hayatları renklendirmeye çalışan 'iyi niyetli' blog.
Hoşunuza gidebilir
youtube banner