Eğitici oyuncaklar ile çocukların gelişimlerine katkıda bulunmak ve onları mutlu etmek çok kolay. Bunu bilenler de kalem ve kâğıda sarılıp bir eğitici oyuncak listesi çıkartmak isteyebiliyor. Çünkü bir yaşından itibaren, çocukların her şeyi kendi başlarına yapmaları ve öğrenmeleri gerekiyor.

Hayat onlar için yeni başlıyor da diyebiliriz! Ancak ilk adımlarda birçok şey karmaşık ve zor. Bu nedenle bir yerden başlayıp kademeli olarak onları okul çağına en iyi şekilde hazırlamak gerekli. Aksi takdirde her şeyi ailesinden bekleyen, özgüveni olmayan ve zeki olmasına rağmen birçok yeteneği işlevsizlik nedeniyle kör olmuş çocuklar ile karşı karşıya kalabiliriz. Bu da hiçbir ailenin istemediği bir sonuç.

Şimdi anne ve babalar oldukça bilinçli. Çünkü çocukları için en iyilerinin ne olduğunu araştırıyor ve onları en iyi şekilde geleceğe hazırlamaya çalışıyorlar. Teknolojinin sunduğu avantajlar da ailelerin daha fazla bilinçlenmesine katkıda bulunuyor. Örneğin; alışveriş yapmaya zaman ayırmak yerine bir eğitici oyuncak sitesi bulup diledikleri ürünü kolayca alabiliyorlar. Ayrıca ürün karşılaştırması yapıp hem zaman hem de bütçeden kâr avantajı sağlayabiliyorlar. Bugünkü yazımızda en iyi listesinde yer alan eğitici oyuncaklardan bahsedeceğiz. Böylece alacağınız oyuncağın karşılaştırmasını hızlı bir şekilde yapıp güne bir keyif kahvesi ile huzurlu bir şekilde devam edebileceksiniz.

Okul Öncesi Çocuklar İçin Eğitici Oyuncak listesi

Oyun hamurları

Oyun hamurlarını birçok kategoride ve yaş grubunda görebilirsiniz. Çünkü çocuklar ve büyükler için faydaları çok fazladır. Özellikle de okul öncesi çocuklar için oyun hamurları herkes tarafından önerilir. Bu faydalardan birkaçını hemen belirtelim.

  1. Hayal dünyalarını genişletir.
  2. Odaklanma problemi yaşayan çocukların bu sorunu çözmelerine destek olur.
  3. Sosyalleştirir.
  4. Gözlem yetenekleri artar.
  5. Duyusal becerileri gelişir.
  6. Stresten uzaklaştırır.

İşte oyun hamuru almak için yüzlerce nedenden sadece birkaçı yukarıda listelenmiştir. Üstelik oyun hamurlarını temizlemek de çok kolay. Bunu belirtme nedenimiz bazı annelerin titizlik nedeni ile oyun hamurlarından uzak durdukları içindir.

Parçalı oyuncaklar

Parçalı oyuncaklar zeka gelişimine büyük katkı sağlar. Bu yüzden kreş ve anaokullarında parçalı oyuncaklar daima derslerde kullanılır.

Şekilli oyuncaklar

Üçgen, kare ve prizma gibi birçok şekilde yapılmış olan oyuncaklar ile çocukların mantıksal gelişimlerine destek olmak mümkün. Ayrıca problem çözme yetenekleri de artar.

Robotlar

Teknolojinin nimetlerinden biri olan telefon ve tabletlerin çocuklarda bağımlılık yaptığının farkındayız. Bu nedenle onlara robot gibi ilgilerini çekebilecek oyuncaklar sunarak sahip oldukları yüksek zeka seviyelerinin en iyi şekilde kullanılmasına katkı sağlamalıyız.

Meslek temalı setleri

Okul öncesinde iken çocuklar meslekleri iyi tanımalılar. Meslek adlarını bilmeli ve empati kurabilmeliler. Böylece kendilerine hedef çizip bir meslek seçmelerine destek olmalıyız. Amacı olan çocuklar adım atarken boşluğa düşmezler. Çünkü hedefleri bellidir.

Bilim oyuncakları

Eğitici oyuncak listesi içerisinde elbette bilim oyuncakları yer almalıdır. Çünkü çocuklara dünya dışında gezegenlerin var olduğunu anlatmak ve mikroskop ya da teleskop kullanmanın ne kadar keyifli olduğunu hissettirmeliyiz.

Yazı tahtaları

Eğitimin başlaması ile birlikte çocuklarımızın ne seviyede olduğunu ya da hangi konularda desteğe ihtiyacı olduğunu öğreneceğiz. Ancak bunun öncesinde onların tahtaya kalkma gibi fobileri olmaması için evde alıştırmalar yapmalıyız.

Boyama ile ilgili kitap ve oyuncaklar

Tahta alıştırması ile birlikte kalem tutma alıştırması da okul öncesi çocuklar için çok önemli. Çünkü yanlış kalem tutması nedeni ile ağrıyan el ve kol verilen ödevlerin bitirilememesi ya da sınavlardan düşük alma gibi problemlere yol açıyor.

Yapboz ve bul tak oyuncaklar

Yapbozlar ve bul tak oyuncaklar hem eğlenceli hem de eğiticidir. Hangi parçanın nereye ekleneceğini keşfetmeye çalışan çocukların ne kadar büyük bir gelişime adım attıklarını kısa bir süre sonra fark etmek mümkün.

Sesli ve resimli kitaplar

Eğitici oyuncak denilince elbette kitaplar listede yer almalıdır. Çocuklara kitap sevgisi kazandırmak büyük önem taşır. Bu nedenle onların sevecekleri türde seçimler yaparak kitaplar satın alabilirsiniz.

Hafıza oyunları

Hafıza gelişimi hayatımız boyunca bize fayda sağlayacaktır. Bu nedenle hafıza gelişimini destekleyen oyuncaklar ve oyunlar hayatımızın her döneminde var olmalıdır.

Okula giden çocuklar için eğitici oyuncak listesi

Eğer okula giden çocuğunuz varsa onun yaş grubu ve zekâsını düşünerek seçimler yapmak gerekir. Aldığınız oyuncak ne karmaşık ne de basit olmalı. Aşağıdaki okula giden çocuklar için eğitici oyuncak listesine göz atarak seçimlerinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Bilim oyuncakları (teleskop, mikroskop…)

Bu kategori içerisinde birçok oyuncak türü girebilir. Masa oyunları, oyun hamurları, hayvan figürlü oyuncaklar, bambu çubuklar, oyun hamuru, kinetik kum, tangram, yapboz ve bul tak bilim oyuncakları arasında yer alır.

Masa oyunları

Ailece keyifli bir etkinlik yapmak için masa oyunları tercih edebilirsiniz. Çocuklar için aile ile geçirilen zamanın akılda kalan kısımları oldukça büyüktür. Bu nedenle yıllar boyunca unutmazlar. Ayrıca eğlenceli oldukları kadar eğiticidirler.

Kodlama robotları

Kodlama robotları uzay bilimi ve matematik gibi birçok alanı kapsar. Geleceğin yetenekli mühendislerini yetiştirmek adına bu tarz eğitici oyuncakları onların odalarından eksik etmemek gerekir.

Mini basketbol potası, futbol sahası

Eğitici denilince akla her zaman zekâ geliştirici oyuncaklar gelir. Aslında spor yapmaya teşvik eden oyuncaklar da eğiticidir. Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur atasözü ile yola çıkıp çocukların enerjilerini atmalarına destek olmak gerekir. Ev ödevleri nedeniyle günün büyük kısmını okul ve ev gibi kapalı alanlarda geçiren çocuklar uyku problemi yaşayabilir.

Minik parçalı oyuncaklar

Minik parçalara sahip oyuncaklarla ile bir şeyler üretmek öyle zevklidir ki zamanın nasıl geçtiğini anlamak mümkün olmaz. Ayrıca bu tür oyuncaklar için büyük bir grup gerekebilir. Çocuğunuza arkadaşlarını çağırıp minik parçalı oyuncaklarla oynamalarına izin verirseniz onun adına büyük faydalar sağlamış olursunuz.

Yabancı dili teşvik eden konuşan ya da okunan oyuncaklar

Çocukların yabancı dil öğrenmeleri için onlara İngilizce konuşan bebek, robot, araba ve bu tarz oyuncaklar alabilirsiniz.

Eğitici oyuncak listesi için sizlere genel olarak oyuncak kategorilerinden bahsettik. Sizler çocuklarınızın hobi ve gelişimlerini ele alarak bu kategorilerdeki oyuncaklar arasından seçim yapabilirsiniz. Daha önce belirttiğimiz gibi eğitici oyuncak sitesi için en iyilerini araştırıp bir yandan da fiyat karşılaştırması yaparak bütçe ve zamandan tasarruf edebilirsiniz.

Sık sık kamp yapar. Editör.
Hoşunuza gidebilir