Photo by Breakingpic from Pexels

Cilt bakımı yaparken cilt tipinize uygun bir bakım yapmalısınız. Yanlış bakım işleri daha da kötü yapabilir. Bugün yağlı ciltler için bakım önerileri ve detayları anlatacağız.

Yağlı Cilt Nasıl Temizlenir?

Yağlı cilt temizliği yaparken dikkat etmeniz gereken kurallardan bahsedeceğiz. Yağlı ciltler için evde bakım önerileri size hem yardımcı olacak hem de gereksiz birçok işlemden kurtaracaktır.

Photo by Vitória Santos from Pexels
  • Alkolsüz tonik kullanmalısınız
  • Yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Bu yıkamayı abartmayın sayı çok olduğunda daha iyi olacak diye bir şey yok.
  • Peeling uygulamalarından faydalanın haftada bir ya da on günde bir uygulayabilirsiniz. Tabi mevsimsel şartları göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin.
  • Cildim yağlı nemlendiriciye gerek yok diye bir şey söz konusu olamaz. Nemlendirici kullanmalısınız, dikkat etmeniz gereken aldığınız nemlendiricinin size uygun olması. Yağlı ciltlere uygun olanı seçin.
  • Yatmadan önce mutlaka cildinizi temizleyin ve ılık suyla durulayın. Makyajlı kesinlikle uyumayın.
  • Sabun konusunda biz bir öneri yapmayacağız ancak uygun sabunlar alanında uzman kişilere danışılarak kullanılabilir.

Yağlı Cilde Sahip Olanlar için Beslenme İpuçları

Yağlı cilde sahip insanların dikkat etmesi gereken önemli noktalardan biri de beslenme biçimleri. Yağlı yiyecekler, kızartmalar size uygun değil. Yaşa ve bünyeye bağlı olarak sivilce sorunu ile sizi baş başa bırakabilir.

Su içmek son derece önemli. Günde en az 2 litre su içmelisiniz. Sigara kullanıyorsanız bırakmalısınız.

Yağlı Ciltler için Peeling Yapmak Neden Önemli

Birçok sitede gelişi güzel maske ve peeling uygulamaları var. Ancak biz şunu önemle belirtelim ki peeling uygulaması için bir cilt bakım uzmanından yardım almanız gerekiyor. Yağlı bir cilt özel bir bakım ve ilgi ister.

Photo by Pixabay from Pexels

Peeling için faydalanabileceğiz şeyler; elma sirkesi, aloe vera, kil, karbonat, limon suyu, kahve, çilek, zeytinyağı gibi birçok kaynak ile farklı farklı peeling uygulamaları yapılabiliyor. Ancak biri bile size uygun değilse bilmediğiniz bir alerji ya da durum varsa size faydası değil zararı olur. Buraya maske ve peeling tarifleri yazıp geçmek kolay ama dediğimiz gibi kişi mutlaka bir uzmandan bu öneriyi almalı. Ayrıca yağlı cilter için çok iyi ürünler var ve sayısı son zamanlarda çoğaldı, uğraşmak yerine bu ürünlerden de faydalanabilirsiniz.

Peeling banyo sonrası uygulanıp durulanmalı bu çok ciddi bir fark yaratacaktır.

Birbirinden özel içeriklerimizi kaçırmamak için abone olmayı unutmayın!