Daha genç cilt için insanlar estetik ameliyatları göze alıp bıçak altına yatabiliyor. Sağlıklı bir cilt içinse aslında var olanı değiştirmek yerine korumak yeterli.

Yerinde ve sürekli evde yapabileceğimiz günlük, haftalık veya belirli süre aralıkları ile kendimize cilt bakım programı belirleyebilir, bu programa sadık kalarak zamanın cildimiz üzerindeki etkisini yavaşlatabiliriz. 25 yaşın altındaki kişilerin ciltleri zamana dirense de, 25’i geçtikten sonra zaman etkisini yavaş yavaş gösteriyor. Bu nedenle 25 yaşından sonra herkesin ufaktan cilt bakımına başlaması yerinde bir hareket olacaktır.

Cilt yaşlanmasındaki en önemli faktör zaman gibi gözükse de güneş ışınlarını küçümsemek yapacağımız en kötü yaklaşım olur. En az 30 koruma faktörlü güneşten koruma kremlerinin özellikle yaz aylarında düzenli kullanılması gerekiyor.

Cilt Bakımı İçin Öneriler

  • Cildinizi yıkadıktan sonra, 4 dakika boyunca nemlendirici kremle ovalayın, daha sonra yüz temizleme jeli ile 2 dakika boyunca ovalama işlemi yapın, son aşamada ise 4 dakika süresince cildinizi su ile yıkayın. Bu işlem Dört-İki-Dört yöntemi olarak biliniyor ve günlük yapılması tavsiye ediliyor.
  • Makyaj yaptınız ve akşam oldu artık makyajınızı temizlemeniz gerekiyor. Bu aşamada uygulamanız gereken yöntem ise; temizleme süngeri kullanmanız. Kullandığınız temizleme süngerini biraz ıslattıktan sonra ovalayarak yüzünüze uygulayın. Unutmadan kullandığınız süngerin konjac’tan üretilenlerini tercih etmeniz daha iyi sonuç almanızı sağlayacak.
  • Cilt bakım uygulaması yaparken, yoğunluk olarak ürünleri kullanmanız gerekiyor. Örneğin vazelin cilt bakım kremlerine nazaran daha yoğun yapıdadır. Cilt bakım kremi ve vazelin kullanmanız gerekiyorsa önce bakım kremi ardından vazelin kullanmanız gerekiyor.
  • Tabi cildimizin yaşlanmasının en büyük sebebi güneş ışınlarını da unutmak olmaz. Güneş dünya yüzeyine sadece yaz aylarında değil kış aylarında da ulaşmaktadır. Güneş ışınının olduğu yerde ultraviyole tabiki olacaktır. Kısacası güneş kremini sadece yaz aylarında değil kış aylarında da kullanmalıyız.
  • Geçmiş yüzyıllarda saçlarımızı yumuşatan şampuanlar tabiki yoktu. O dönemlerde saçların yumuşaması için pirinç suyu tercih edilirdi. Şuan şampuan insanların kullanımında olsa da daha yumuşak saçlar ve saç rengindeki dengelenme için saçlarımızı şampuanladıktan sonra pirinç suyu kullanarak daha yumuşak olmasını sağlayabiliriz.
  • Cildiniz mat bir görünüme sahipse ve parlamasını istiyorsanız nane ve yeşil çay karışımından hazırlayacağınız kür sayesinde cildinizi kısa sürede parlaklaştırabilirsiniz. Hali hazırda birçok parlatıcı krem içeriğinde bu iki bileşenin kullanıldığını hatırlatalım.
  • Doğal yağlardan cildinizi mahrum bırakmayın. Hindistan cevizi yağı, avokado yağı, badem yağı gibi birçok doğal yağ bulunuyor. Bu yağların hepsinin cildimize de faydaları var. Zeytin yağı sayesinde güneş altında kalmadan bronz tene sahip olabilirsiniz, yada Hindistan cevizi sayesinde cildinizi besleyebilirsiniz. Doğal yağları sadece yüzünüz için değil tüm vücudunuzda kullanabilirsiniz.

Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cilt bakımı yapayım derken bilmediğiniz yada vücudunuzun ters tepkime vereceği ürünler kullanarak kötü sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Bu riski en aza indirmek ve istediğiniz sonuca ulaşmak için kullanımı daha önce yapılmış ve sonucunda zararı olmadığı görülen doğal yollar ile klinik tarafından araştırmaları yapılmış ve yan etkisi olmayan bakım kremlerini kullanmalısınız. Diğer dikkat etmeniz gereken konu ise cilt bakımında ek seferde sonuç almaya çalışmak yerine sürekli bakım yaparak yavaş yavaş sonuç almaya odaklanmalısınız.

Hoşunuza gidebilir