Dergi dağıtım, genellikle abonelik nedeniyle müşterinin almaya hak kazandığı dergileri, aylık ya da haftalık gazeteleri vb. basılı evrakı teslim etmekte kullanılan dağıtım yöntemidir.

Dergi Dağıtım Nasıl Yapılır?

Ücreti alınmış olan ya da alınacak olan dergilerin müşterilere teslim edildiği yöntem, satışın tamamlanmasını sağlayan dağıtım metodudur. Dolayısıyla gönderi genellikle imza karşılığında teslim edilir. Alıcı adresinde bulunmuyorsa, gönderiyi teslim almıyorsa ya da buna benzeyen durumlarda (imza karşılığında teslimat yapılamıyorsa), teslimatın yapılamama nedeni kaydedilir ve gönderinin sahibi olan firmaya verilen raporda belirtilen bu durumla birlikte iade edilir.

Gönderinin sahibi olan firma, derginin imza karşılığında değil de raporlu olarak teslim edilmesini talep edebilir. Bu durumda evde kimseyi bulamayan kurye dergiyi kapı altı yapmak veya posta kutusuna bırakmak gibi yöntemlerle teslim edebilir. Teslimatın yapıldığını kanıtlamak üzere gönderinin teslim edildiği adrese ait olan su/elektrik/doğalgaz sayaç no gibi kanıtlar alınır. Gönderinin sahibi olan firmaya verilen raporda bu kanıtlar belirtilir, teslimatın yapıldığı gösterilir.

Genellikle imza karşılığında teslimat yapılması şeklinde yapılan dergi dağıtım, kâğıda basılı evrak ve/veya günlük-haftalık-aylık yayınlar söz konusu olduğunda başvurulan bir yöntemdir. Çok dikkatli bir şekilde yapılması ve gönderilerin iyi şekilde korunmasını-teslim edilmesini gerektiren dergi dağıtım, uygun biçimde yapıldığında diğer dağıtım ve satış yöntemlerine göre önemli maliyet avantajları sağlayan bir yöntemdir. Müşteri memnuniyetinin de üst seviyelere çıkmasını sağlayan bu yöntem, gönderinin sahibi olan firmanın imajının iyi yönde gelişmesini ve satışlarının artmasını sağlayan bir teslimat yöntemidir.

Dergi Dağıtım Yönteminin Avantajları

Dergi dağıtımını bu şekilde yapmak yani günlük-haftalık-aylık yayınların müşterinin adresine göndermek, ayağına götürmek diğer dağıtım ve satış yöntemleriyle kıyaslandığında çok daha düşük maliyetlerle gerçekleştirilebilen bir yöntem olarak gösterilebilir. Tabi kurye şirketlerin farklı dağıtım yöntemleri karşılaştırıldığında, kurye şirketlerin sunduğu en yüksek ücretli hizmetlerden birisi olduğu görülebilir. Ama bir dergiyi %5-10 komisyon karşılığında satan bir bayiye verme seçeneği gibi alternatiflerle kıyaslandığında, çok daha hesaplı ve müşteri memnuniyetini garantileyen bir yöntem olduğu görülebilir.

Günümüzde internette ve genel olarak teknolojide yaşanan gelişmeler, okuyucunun yayına kolay bir şekilde ulaşmasını sağlamaktadır. Dolayısıyla sizin bastığınız derginin ya da gazetenin de müşterinizin yaşam alanına ulaşmasını, eline gitmesini sağlamanız yerinde olur. Müşterinin evine, adresine teslimat yapılmasını sağlamanız, internette yer alan yayın organlarıyla rekabet etme şansınızı artırır.

Yapılan teslimatlar hakkında ayrıntılı şekilde rapor hazırlanması ve yapılamayan teslimatın sebebinin bildirilmesi, müşterileriniz hakkında daha iyi bilgiler edinmenizi ve pazarlama stratejinizi geliştirmenizi sağlar.

Dergi Dağıtımı Yapan Şirketler

Basılı evrakın dağıtımını başarıyla yapmayı başaran ve İstanbul başta olmak üzere tüm Türkiye çapında yeterli bir dağıtım ağına sahip olan kurye firmalar arasında ilk sırayı Partner Dağıtım alıyor. PARTNER EXPRESS adıyla hizmet veren, ülke çapında geniş bir dağıtım ağına sahip olan firma, tecrübeli ve uzman personelinin saygılı ve nazik kişilerden oluşmasına dikkat ediyor.

Gönderi sahibinin isteklerini önemseyen dağıtım şekli ve müşteri memnuniyetine önem veren çalışma prensipleri sayesinde dikkat çekmeyi başaran Partner Dağıyım hakkındaki ayrıntılı bilgilere partnerdagitim.com.tr adresinde ulaşabilirsiniz.

Hoşunuza gidebilir