Nasıl göründüğünüz, kilo durumunuz hatta anlık ruh haliniz bile nasıl atıştırma yaptığınıza göre değişiyor. Zamanlama, sağlıklı besinler, servis boyutu gibi şartlar kendimizi daha iyi hissetmemiz için önemli. Bunun dışında bisküviler ise atıştırma için pek iyi bir seçenek değil. 

Daha Akıllıca Atıştırmanın 9 Yolu

Sizler için atıştırma yapmanın inceliklerini ve önemli ipuçlarını derledik.

1.Daha yavaş atıştırın

Her parçasının tadını çıkartın. Atıştırmalık sürecini uzatın. Sadece bir atıştırmalığı 10 dakikaya yaymaya çalışın, televizyon, telefon veya başka biriyle konuşmak gibi dikkat dağıtan faktörlerden uzak durun.

2. Zamanı doğru seçin

Atıştırmalık için en iyi zamanlar öğlen 12.00 ile akşam 17.00 saatleri arasındadır. Bu zaman diliminde atıştırma yapmak sağlıksız atıştırmalıklardan vazgeçmenize ve aşırı kilo almanızı önlemenize yardımcı olacaktır.

3. Kızarmış yerine pişmiş olanı seçin

Meyve ve sebzeler her formda iyi olmayabilir. Örneğin muz ve patatesler kızarıltığında değil piştiğinde yemeğe en uygun halini alırlar. Fırında pişmiş şeyler kulağa sağlıklı geliyor olsa da, yanında gelen yağ kullanımı ile birlikte kızarmış yağın vücudumuzun sağlıklı bir dostu olduğunu söylemek güç.

4. Masanızda yemek yemeyin

Düşünmeden masanızda yemek yemek, özellikle porsiyonlarınızı kontrol etmeden yemek, çok tehlikelidir. Bir paket kurabiyenin olduğu paket siz bilgisayar başında çalışırken bir anda yok olabilir.

5.Sağlıklı alternatifler seçin

İş arkadaşlarınız çayı kahveyi kapıp geldiğinde onlara güzel sağlıklı alternatifler sunun. Bunlar güzel bir peynir veya sevdiğiniz meyveler olabilir.

6. Daha fazla lifli ve süt ürünleri tüketin

Özellikle hareketsiz bir işiniz varsa lifli ürünleri ve süt ürünlerini daha çok tüketin. Bu bağırsaklarınızın inaktivite ile başa çıkmasına yardımcı olacaktır. Lif birçok meyve ve sebzede bulunur, buna tam tahıl ve kepek ekmekleri de dahildir.

7. Kepeği deneyin

Gevrek kepeği deneyebilirsiniz. Sizi hızlı bir şekilde doyurur ve kandaki kolesterol seviyesini düşürürler. Ayrıca bisküvi veya yapacağınız kek ve kurabiyelere ekleyebilir, meyve salatalarınızın üstüne serpebilir veya süzme peynirle karıştırabilirsiniz. Ancak günde 30 gramdan fazla kepek tüketmeyin ve bol su içtiğinizden emin olun.

8.Kalorilerinizi sıvı yollardan almayın

Her türlü yüksek kalorili içececek, meyve suyu ve buna benzer şeker içeren türevlerden uzak durun. Bunlar ne açlığınızı tatmin edecek ne de size bir fayda sağlayacaktır.

9. Atıştırmalıklarınızı evinizde hazırlayın

Mağazalarda ve fastfood restoranlarda çok nadiren sağlıklı bir şeyler bulabilirsiniz bu yüzden bir çikolata barı alıp işe dönme ihtimaliniz çok yüksektir. Eğer kendiniz evinizde sağlıklı kurabiyeler, kurtulmuş muzlar, elma dilimleri gibi şeyler hazırlarsınız hem yediğiniz malzemeler üzerinde daha fazla kontrole sahip olursunuz hem de sağlıklı besinlerinizin yanınızda olması nedeniyle sağlıksız besinleri satın almakla uğraşmazsınız.

Hoşunuza gidebilir