Eklem ve kas ağrıları günümüzde oldukça yaygın olan rahatsızlıklardan biridir. Ağrıya iyi gelen burlumbuş otu bu tarz durumların ortadan kalkması için bir çözüm seçeneğidir.

Kas ağrılarına hangi bitkiler iyi gelir?

Kas ağrıları pek çok nedene bağlı olarak oluşabilmektedir. Ağrı oluşumu; spor sonrası, hastalık ve yüksek ateş gibi durumlarda, ters bir hareket yapıldığında, eklem yerlerindeki sıvıların zaman içerisinde azalması, soğuk algınlığı, stres, depresyon, duruş bozukluğu, kireçlenme ve romatizma gibi farklı nedenlere bağlı olarak meydana gelebilmektedir. Bazıları geçici ağrılar olurken bazıları da kireçlenme romatizma gibi süreklilik arz eden ağrılardır. Kas ve eklem ağrılarına iyi gelen pek çok bitki çeşidi vardır. Bitkisel tedavi ile bu ağrıları azaltmak mümkündür. Kuşburnu, zerdeçal, anason çayı, çörek otu yağı, ballı sıcak su, hardal yağı, hatmi çiçeği, ıhlamur, zencefil çayı ve brokoli çorbası gibi birçok bitki ve bitkisel karşımlar eklem bölgelerinden meydana gelen ağrıların giderilmesine yardımcı olur.

Eklem ve kas ağrılarının belirtileri nelerdir?

Kas ve eklem bölgelerinde meydana gelen ağrılar pek çok farklı nedene bağlı olarak oluşabilmektedir. Bu nedenle belirtilerde değişkenlik gösterebilmektedir. Genel olarak bu tarz ağrıların belirtilerine bakıldığında kaslarda ağrı ve güçsüzlük görülür. Ağrının meydana geldiği bölgelerde hareket ettirme zorluğu oluşmaktadır. Yürüme ve koşma gibi eylemlerin yapılmasına güçlük yaşanır. Otururken ayağa kalkıldığında ağrı meydana gelebilir. Boyunda tutulma oluşabilir ve ayrıca uzun süre oturulduğunda boyunda gerginlik hissi meydana gelebilir. Bunların yanı sıra baş dönmesi ve nefes darlığı gibi belirtilerde oluşabilmektedir. Ağrı oluştuğunda eklem bölgeleri rahat hareket ettirilemediği için bir kısıtlanma söz konusu olmaktadır. Bu tarz belirtiler hem kireçlenme başlangıcında hem de farklı hastalıklarda ortaya çıkabilmektedir. Birtakım bitkisel çözümler sayesinde ağrıda azalma sağlanabilmektedir.

Ağrı nasıl geçer? Doğal çözüm yöntemleri nelerdir?

Eğer kas tutulması gibi durumlar nedeniyle kramp ve ağrı meydana gelmişse bol miktarda su tüketilmesi önerilmektedir. Kas kramplarının ve spazmının oluşmasına en büyük etkenlerden birisi vücuttaki su kaybı olarak gösterilmektedir. Bu nedenle su tüketimine özen göstermeniz gerekmektedir. Kas ağrılarına iyi gelen bir başka doğal yöntem sıcak su uygulamasıdır. Ağrının üzerinden 24 saat gibi bir süre geçtikten sonra ağrı olan bölgeye sıcak su torbası uygulaması yapmanız ağrının hafiflemesine yardımcı olmaktadır. Sıcak su kan damarlarında genişleme sağlar ve kan akışının hızlanmasını sağlayarak kasların rahatlamasını sağlar. Aynı zamanda soğuk kompres gibi uygulamalar da şişlik ve ödem gibi durumların oluşmasını engeller ve kas ağrılarının geçmesine destek olmaktadır. Ayrıca birtakım bitkiler ile yapılan maskeler eklem ağrılarının giderilmesine yardımcı olur.

Ağrıların geçmesi için öneriler ve tavsiyeler

Kas ve eklem ağrılarınız uzun süreli olarak devam ediyorsa bitkisel çözümlerin yanında doktora gitmenizde de fayda vardır. Çünkü ağrı tutulma gibi durumlardan oluşabileceği gibi kireçlenme ve romatizma gibi sağlık problemleri nedeniyle de oluşabilmektedir. Vitamin ve mineral desteği ağrıların oluşmaması için oldukça önemlidir. Günde iki litreye yakın su tüketmeye özen gösteriniz. Düzenli olarak hafif egzersiz ve yürüyüş yapmayı unutmayınız. Ağrı egzersizler yapmadan önce vücudunuzu ısıtacak basit hareketler uygulayınız. Eğer ki ağrılarınız ileri boyuttaysa mutlaka doktora gidiniz. Ağrıların hafiflemesi için ağrı kremlerinden destek alabilirsiniz. Özellikle burlumbuş ağrı kremi kullananlar kısa bir süre içerisinde ağrıların hafiflediğini ve azaldığını belirten yorumlar yapmaktadırlar. Sizler de kas ve eklem ağrılarından kurtulmak için bu kremi sipariş verebilirsiniz. 

Hoşunuza gidebilir