Küçük mutfaklarda, özellikle de tezgahı dar olan mutfaklarda yemek yapmayı çok sevenler bile, yemek yapmak istemezler. Neyi nereye koyacağınız şaşırırsınız, ortalık birdenbire darmadağınık bir hal alır.

Küçük Mutfaklarda Yer Açmak İçin 12 İpucu!

İşte sizin de mutfağınız küçükse, mutfağınızda ekstra yer açmak için size 12 ipucu!

1. Duvara kavonozlar asarak pirinç, makarna, kuru bakliyat gibi erzaklarınızı koyabilirsiniz. Böylelikle raflarda, dolaplarda ve tezgahta yer açılmış olur.

2. Duvar monte bir açılır kapanır masa ihtiyacınız olduğunda tezgah olarak çok işinizi görecektir.

3. Mutfağınızın bir duvarına bir ray ve kancalar takarak bazı mutfak eşyalarınızı ona takabilirsin. Hem estetik görünecek hem de dağınıklığı toparlayacaktır. Bu duvar raylarından İkea’da bulabilirsiniz.

4. Murfak tezgahınızın altına çekilebilen bir kesme tahtası yaptırabilirsiniz. Böylelikle yemek hazırlarken tezgahta fazladan yeriniz olacak demektir.

5. Mıknatıslı baharatlıklar alırsanız buzdolabının üzerine takabilir, bir dolu baharattan boşalan bir dolu alan boşalmış olacak.

6. Yine duvara asacağınız mıknatıslı bir demir parçası çok işinizi görecektir, bıçaklarınızı ve diğer metal aletleri asarak bir dolu alandan yaratmış olursunuz.

7. Tezgahınızda yer yoksa, lavabonuzun hemen üstündeki dolabı bulaşık dolabı yapın. Biraz alışılmamış bir görüntü ama neden olmasın.

8. Köşe dolapların arka kısımları hep boş kalır, bir şeyler koymak ve almak çok zordur, kullanışsız bir bölümdür. Oraya dönen bir dolap yaptırarak dolaptaki tüm alanı kullanabilir ve eşyalara kolay erişebilirsiniz.

9. Mutfaktaki her boş kalan duvara raf taktırarak bir çok alan yaratabilirsiniz.

10. Tezgahın altında bazen çekmece yapılmayan dekor için boş bırakılan yerler vardır. Öyle yerleri neden bu şekilde değerlendirmeyelim değil mi?

11. Lavobonun üstünde kullanabileceğiniz bir kesme tahtası sayesinde yemek hazırlarken tezgahta yer açabilirsiniz.

12. Dolap kapaklarının iç kısımlarına askılar ya da küçük çiviler monte ederek bir çok eşyayı da buralara asabilirsiniz.

Hoşunuza gidebilir