Hem isimlerinin hem de görüntülerinin ne kadar birbirine yakın olduğu düşünülürse karbonat ve kabartma tozunun karıştırılması normaldir.

Ama tek tek kullanım alanlarına baktığınızda aralarındaki farkı bilmek önemlidir – eğer mutfakta bir facia yaşamak istemiyorsanız 🙂

VİDEO İÇİN SAYFANIN EN AŞAĞISINA GİDİN VEYA BURAYA TIKLAYIN

O zaman bu iki tozu ayrı ayrı inceleyelim:

Karbonat

Karbonat

Sift dergisi editörü ve şef Susan Reid’e göre, karbonat bir baz mineraldir yani asidik bir madde ile karıştırıldığında karbondioksit üretir. “Genellikle sıvıyla karışınca olur ve kabarcıklar elde edersiniz.” diyor Reid ve ekliyor “İlkokul 5.sınıfta öğrendiğiniz volkanları düşünün. Baloncuklar içeride ne varsa yukarı taşır veya onları yüzeyde tutar (yani ortalığı temizlediği anlamına gelir).”

Diğer bir deyişle: karbonat sihir yaratabilir.

Hamur işi tariflerinde pekmez, akçaağaç şurubu, limon suyu veya balkabağı gibi asidik malzemeler de görürüz. Bunun nedeni, bunların karbonatla etkileşime geçmesi ve karbonatın maya görevi görerek hamurun kabarmasını sağlamaktır. “Karbonat kullanılarak yapılan hamur işleri diğerlerine göre fırında genelde daha çok kararır ve daha çıtır olur.” diyor Reid. Ama uyaralım “karbonatı fazla kaçırırsanız pişirdiğiniz şey biraz acımtırak ve sabunumsu bir tatta olabilir.”

Konu temizlik olunca karbonatı neredeyse her yerde kullanabilirsiniz, tıkalı borulardan tutun da halıdaki kötü kokuları gidermeye kadar. Yer döşemesi olarak kullanılan muşambadaki lekeleri bile çıkarmak için kullanılır.

Nelerden oluştuğuna gelince bu sizi biraz şaşırtabilir: Reid’e göre karbonat aslında toz haline getirilmiş kayadır ve serin ve kuru bir yerde saklandığı takdirde sonsuza kadar kullanılabilir. (Annenizin 1975’ten bu yana aynı kutuyu kullanmasının sebebi de budur).

Kabartma tozu

Kabartma tozu

Kabartma tozu ise reaksiyona girmeyi engelleyen dengeleyici bir madde eşliğinde (bu genellikle biraz mısır nişastası olur) karbonat ve başka bir asidin birleşimidir. Bu ne demektir: Karışıma su eklenmediği sürece hiçbir madde etkileşime girmez, sıvı eklenince karbonat ve asit etkileşime geçerek karbondioksit üretir (bunlar gördüğümüz kabarcıklardır). Kabartma tozuna hamur işlerini kabartma gücünü veren de bu işlemdir.

Reid’in dediğine göre, kabartma tozu da serin ve kuru bir yerde saklanmazsa kabartma özelliğini kaybeder. Eğer mümkünse nemli ortamlardan uzak tutun çünkü havadaki fazla nem kabartma tozunun içinde bulunan asit ve bazı reaksiyona geçirebilir.

İki çeşit kabartma tozu vardır bu nedenle satın alırken paketin üzerini iyi okumak gerekir. Bunlar tek yönlü ve çift yönlü çalışan diye ikiye ayrılır. Tek yönlü çalışan tozlar bir sıvı ile karıştırıldığı zaman etkileşime geçer. Ama çift yönlü çalışan tozlar önce sıvıyla karıştırılınca sonra da ısıyla birleşince yani iki kere etkileşime girer.

Aşağıdaki videoda karbonat ve kabartma tozunun karşılaştırmasını da bulabilirsiniz.

Hoşunuza gidebilir