Tecrübe seviyeniz yüksek değil, kısa sürede bir iş bulmak zorundasınız ve iyi de maaş alsam keşke diyorsunuz. Çağrı merkezi işi tam size göre!

Çağrı merkezleri hem geniş bir konu yelpazesi olması hem de çalışan sirkülasyonunun yüksek olması sebebiyle devamlı olarak eleman arayışı içerisinde olan işletmelerdir.

Bu nedenle çağrı merkezlerinde müşteri temsilcisi veya satış danışmanı gibi iş ilanlarını çok sık görürüz ve bu ilanlar her yerdedir. Peki neden çağrı merkezlerinde bu kadar kolay iş bulunabiliyor? Bunun nedenlerini sizlere 5 maddede açıklıyor olacağız. Web sitesi aç

Çalışan sirkülasyonu

Çağrı merkezi sektörünün önemli özelliklerinden bir tanesi çok uzun süre çalışılabilecek bir iş olmayışıdır. Genellikle ara iş olarak araya atılan ve çok uzun sürmeyen bir yaşam döngüsü var. Çalışanların ortalama çalışma süreleri 6 ay ile 1,5 yıl arasında değişiyor.

İşverenler de bu açığı kapatmak için devamlı yeni çalışan arayışına giriyorlar. Bu sayede iş bulmak oldukça kolaylaşıyor.

Sektörün oldukça geniş olması

Çağrı merkezi özellikle büyük firmaların olmazsa olmaz ihtiyacı haline geldi. Bazı durumlarda kanunen zorunlu oldukları haller bile var. Bununla birlikte günümüzde birçok küçük firma bile müşterilerine çağrı merkezi hizmeti sunuyor diyebiliriz. Bankalar, mağazalar, e-ticaret siteleri, bazı zincir marketler, özel hastaneler ve birçok iş kolu olmak üzere çok geniş bir yelpazeye sahip.

Ayrıca sigorta şirketlerinin de satış stratejilerinin vazgeçilmez bir parçası Call Center’lar. Bu sebeple çok fazla işe alım oluyor ve istihdam hacmi çok büyük bir sektör. İş bulmak da haliyle daha kolay.

Üniversite mezunu olma zorunluluğu yok

Bazı önemli çağrı merkezleri evet üniversite mezunu olmak tercih sebebi olsa da – genellikle diksiyonu düzgün, iyi konuşabilen ve iyi klavye kullanabilen birçok lise mezununu da işe alıyor şu günlerde. Bu durumun sonucunda çağrı merkezlerinde üniversite mezunu olmasanız da iş bulabiliyorsunuz.

Çok özel yeteneklerinizin olmasına gerek yok

Eğer muhasebe bölümünde bir işe girecekseniz mutlaka muhasebe bölümünü bitirmeniz gerekir. Veya bir şirkette bilişim teknolojileri uzmanı olmak istiyorsanız mimarlık okumanız işinize yaramaz. İlgili bölümün üniversitesini ve tüm eğitimlerini hatta bazı yerlerde çalışarak iş tecrübesine sahip olmanız beklenir. Ancak çağrı merkezlerinde böyle bir durum yoktur.

Özellikle gelen çağrıları karşılayacağınız müşteri temsilcisi pozisyonunda sizden tek istenen iyi bir diksiyon ve konuşmadır. Bir de klavye ve bilgisayar kullanabiliyorsanız mutlaka bu sektörde iş bulabilirsiniz. Sadece çalışacağınız projeye ait bir eğitim alırsınız ve telefonlara bakacak kıvama gelirsiniz.

Birçok çağrı merkezinin vardiyalı çalışıyor olması

Çağrı merkezlerindeki birçok projede vardiyalı çalışma zorunluluğu vardır. Üniversite mezunu ya da yetenekli bir elemanı böyle bir sisteme ikna etmenin zor olması ve vardiyalı sistemin herkesin kabul etmeyeceği bir sistem olması nedeniyle vardiyalı düzeni kabul eden tüm çalışan adayları onlar için avantajdır.

Vardiya ne olursa olsun vardiyalı çalışmayı kabul ederseniz çağrı merkezinde iş bulma ihtimaliniz kat ve kat artacaktır.

2020 yılından Bir Güncelleme;

Bu yazı yayınlandıktan sonra çok şey değişti. Ekonomik olarak pek iyi durumda olmayan ülkemiz şimdilerde pandemi ve büyüyen işsizlik oranıyla iyice sıkıntılı bir durumda. Çağrı merkezlerinde de durum biraz etkilendi ama hala sirkülasyon çok fazla.

Bazı çağrı merkezlerinde evden çalışma imkanı veriliyor. Bununla beraber yine müşteri hizmetleri çok önemli olduğundan iş bulma şansınız yüksek diyebiliriz.