Diplomanız veya öz geçmişiniz ne kadar iyi olursa olsun mülakat her zaman işe alınmanın en önemli faktörüdür.

Boğaziçi Üniversitesi diploması ya da Koç Holding’de edinilen 2 yıllık bir iş deneyimi sizin geleceğinize çok büyük fayda sağlayacak olsa da mülakatta başarısız olursanız işe alınma ihtimaliniz oldukça azalacaktır.

Sizler için hazırladığımız bu 5 ipucuyla mülakattan en iyi şekilde ayrılabilirsiniz. Belki işe alınmayacaksınız ancak bu en iyisini ortaya koymanıza engel değil. Siz en iyi konuşmanızı yapın ve bırakın onlar karar versin.

İşte karşınızda altın değerinde 5 ipucu:

  • Özgüvenli olun ve karşı tarafa bunu hissettirin

Özgüven hem günlük hayatımızda hem de iş hayatımızda çok önemli bir faktördür. Mülakat sırasında görüştüğünüz yetkiliye özgüvenli olduğunuzu, bu işi başarabileceğinizi ve bu iş için en uygun kişi olduğunuzu konuşmalarınızla ispatlayın. Mümkün oldukça akıcı ve kendine güvenen bir tavırla konuşun ve yeteneklerinizden bahsetmeyi ihmal etmeyin.

Eğer bu konuda bazı çekinceleriniz varsa iş görüşmesinden önce aynada birkaç pratik yapabilirsiniz. Bu hem diksiyon hem de karşılıklı konuşma konusunda plan yapmanızı ve kendinizi daha iyi yansıtmanızı sağlayacak.

  • Dürüst ve güler yüzlü olun

İş görüşmelerinde dürüstlük çok önemlidir. Bilmediğiniz bir şeyi sırf işe alınmak için bildiğinizi söylemek sizi ileride çok büyük sıkıntılara sokabilir. Yalan bilgiyi kimse sevmez ve hayatınızda olumsuz bir etki yaratır. Bu yüzden asla sizde olmayan bir yeteneği varmış gibi göstermeyin ve size sorulan sorulara en pozitif ve dürüst şekilde cevap verin.

Bunun dışında özellikle görüşme sırasında her zaman güler yüzlü olun, pozitifliğinizi karşı tarafa geçirirseniz işi kapma ihtimaliniz yükselir. Unutmayın mutlu olan insanlar işlerini mutsuz insanlara göre daha başarılı yaparlar. Bu durumda işvereniniz gözünde bir adım öteye geçeceksiniz.

  • Tecrübelerinizden bahsedin

Hayatınızda yaşadığınız gerek stres yönetimi, gerek acil durumlarda aldığınız aksiyonlar gerekse yaşamınızdaki tecrübelerinizden bahsedin. Bu şekilde işvereniniz sizin nasıl biri olduğunuzu ve işe ne kadar uygun olduğunuzu daha iyi anlayacaktır.

Buna örnek olarak eğer sabırlı biriyseniz bununla ilgili bir tecrübeniz varsa bunu karşı tarafa anlatmanız size çok fayda sağlayacaktır. Aynı konu daha önce yaptığınız freelance işler veya resmi olmayan ancak mülakatta size fayda sağlayacak her şey olabilir.

  • Yabancı dilinize güveniyorsanız söylemekten çekinmeyin

Günümüz Türkiye’sinde, zamanında herkesin kullandığı, “İngilizce biliyorum”, ”Derdimi anlatacak kadar” cümleleri yüzünden yabancı dile bakış açısı değişti. Bu yüzden birçok kişi İngilizce konuşabileceği ve yeterince tecrübesi olduğu halde bunu iş yerine getirmeye korkuyor. Özellikle kendisiyle alay edilmesi veya başarısız olmaktan korkan insanlar bu sayede çok büyük bir kayıp yaşıyor.

Oysaki gerçekten İngilizce biliyorsanız ancak böyle endişeleriniz varsa en kısa sürede endişelerinizi kırarak yabancı dili hayatınızın bir parçası yapmanız gerekiyor. Çünkü yabancı dil biliyor olmanız iş görüşmenizde size çok fayda sağlayacaktır. İşvereninize güven vermek için İngilizce mülakata da girebileceğinizi söyleyerek çok büyük bir avantaja sahip olabilirsiniz.

  • Giyim ve görüşünüze özen gösterin

İşvereninizin CV’nizin ardından göreceği ilk şey sizin görünüşünüz olacak. Bu yüzden giyim ve görüşünüzün iş başvurusuna uygun ve özensiz olmaması gerekiyor. Erkekler için sakal tıraşı ve mutlaka ütülü sade kıyafetler, kadınlar için ise çok aşırıya kaçmayan güzel bir makyaj ve sade, mülakata uygun kıyafetler seçmek size avantaj sağlayacaktır.

Kesinlikle iş görüşmesine spor kıyafetle ya da çok aşırı rahat tavırlarla gitmeyin. Bu işvereninize sizin ciddiyetsiz biri olduğunuzu düşündürebilir ve işe alınma ihtimalinizi sıfırlar. Bu yüzden görünüm ve kıyafetinize mutlaka özen gösterin ve gün sonunda kazanan siz olun.

Hoşunuza gidebilir