Couleurs

Belki bir kısmınız farkındadır ama önemsemiyordur, bir kısmınız da farkında değildir ama idrarımız sağlığımız ve vücudumuz hakkında bize çok şey anlatır.

Farklı sağlık problemlerinin göstergesi olabilir. Rengi, kokusu veya kıvamı vücudumuzda bir şeylerin yanlış gidip gitmediğini anlamamıza yardımcı olabilir.

İdrar Renginden Sağlık Kontrolü Yapabilirsiniz

İdrar %95 sudan ve %5 üreden, potasyumdan, keratininden veya idrar ve sindirim sisteminde oluşan kimyasal işlemlerin yan ürünlerinden oluşur.

Urobilin, alyuvarların ayrışması sonucu oluşan atık bir maddedir ve idrarın sarı olmasının nedeni de budur.

Berrak:
Berrak bir idrar çok fazla su içildiğini gösterir – çözünmüş elektrolitlerin ve vücutta kimyasal dengesizliğin işareti olabilir.

Açık sarı:
Eğer idrarınız açık sarı ise vücut yeterli derecede su alıyor demektir. Bu renk en sağlıklı ve olması gereken normal idrar rengi olarak kabul edilir.

Kabarcıklı:
Bu durum, genellikle fazla miktarda mukoza veya proteinin vücutta ayrışması nedeniyle mesanede meydana gelen enfeksiyona işaret eder.

Orta koyulukta sarı:
Susuzluğun başlıca göstergesidir. Eğer idrarınız bu renkse hemen daha fazla su içmeye başlamalısınız.

Koyu sarı:
Bu renk daha da ciddi boyutta bir susuzluğun işaretidir. Ayrıca vücutta fazla B vitamini olduğunu da gösterebilir. Su veya çay gibi sıvıların bolca alınması önerilir.

Turuncu:
Eğer idrarınız turuncuysa vücudunuzda fazla miktarda bilirubin var demektir. Ayrıca idrar yolu ilaçlarının bir sonucu veya safra kanalında taş olduğunun da göstergesi olabilir.

Pembe:
Bu renk fazla pancar yemekten olabilir. Ama daha da önemlisi idrarınızda kan olduğunun göstergesi de olabilir. Böyle bir renkle karşılaşırsanız hemen doktora başvurmalısınız.

Pembenin koyu bir tonu:
Çoğu zaman bu renk  çok ciddi bir duruma işarettir. İdrarda fazla miktarda kan var demektir ve bu da idrar yolu iltihabının hatta bazen kanserin bile bir belirtisi olabilir. Hemen doktora başvurmanız gerekir.

Çok koyu pembe:
İdrarınızda çok fazla kan var demektir. Kanser belirtisi olabilir, acilen doktora gitmeniz gerekir.

Kahverengi:
Bu renk, alınan bazı ilaçlardan veya fazla egzersiz yapmaktan dolayı olabilir. Yine de hemen doktora gitmekte fayda vardır çünkü bir karaciğer rahatsızlığının da belirtisi olabilir.

Mavi veya yeşil:
Bu renkler, vücudunuzda fazla miktarda yapay boya olduğunu gösterir. Ya yapay boyalı gıdaları fazla tüketmekten ya da mavi boya içerdiği bilinen Uribel gibi ilaçlardan dolayı olabilir. Biraz daha fazla su içerek bu durumu düzeltebilirsiniz. Eğer fazla su içtiğinizde de renk değişimi olmuyorsa doktora başvurmanızda fayda vardır.

Hoşunuza gidebilir