İnsanlar hep merak eder çok büyük bir felaket yaşansa dünyaya ve bize ne olur diye. Hollywood’un da bu kadar fazla sayıda “dünyanın sonu” ile ilgili film yapmasının sebebi de insanların bu sonu gelmez merakı herhalde 🙂

Biz de konuya el attık ve Dünya bir anda dursa ne olur diye düşündük (aslında giderek yavaşlıyor zaten). Olacakları gif’lerle göstermek istedik.

Eğer Dünya Durursa Meydana Gelecek 10 İnanılmaz Olay

1. Tüm objeler kendi momentumlarıyla en yüksek hızda doğuya doğru uçar.

Biz Dünya’nın ne kadar hızlı döndüğünün farkında değiliz. Ama eğer duracak olursa, yüzeyindeki her şey olduğu yerden kopup hızla doğuya doğru uçar ve eninde sonunda da düşer diyor NASA’da çalışan Sten Odenwald. Ekvatorda hız en yüksek seviyede olur (yaklaşık saatte 1,600 km), kutuplara yaklaştıkça hız saatte 1,200 km’lere düşer.

2. Devasa dalgalar (tsunami) oluşur.

Momentumun gücü, denizlerdeki ve okyanuslardaki suların inanılmaz büyük tsunamiler oluşturmasına sebep olur. Bu dalgalar da doğuya doğru hareket eder ve tüm kıyı şehirlerini Dünya üzerinden siler.

3. Çok güçlü bir rüzgar çıkar.

Atmosfer hareketine devam eder, ve hareket hızı onun dünyanın etrafında muhtemelen bir çok kez dönmesine neden olur. Başlayan hava akımı çok hızlı olur: saatte 1,770 km’den fazla. Dünya’nın bu hareket sırasında atmosferin bir kısmını kaybetmesi muhtemel olabilir.

4. Dünya’daki tüm sular 2 okyanusta toplanır ve yeni bir kıta oluşur.

Merkezkaç kuvveti nedeniyle şu anda sular ekvatorda bir araya geliyor. Dünya’nın aniden durması halinde karalar ve sular yeniden dağılır. Sular kutuplara doğru hareket ederek 2 okyanus oluşturur. Ekvatordaki kara parçası yükselir ve tüm gezegeni sarmalayan tek bir yeni kıta oluşur.

5. Volkanik patlamalar, kasırgalar ve depremler başlar.

Dünya’nın büyük kinetik gücü ve hareket hızı gezegeni çekirdeğine kadar sallar. Bunun sonuçlarını da az çok tahmin edebilirsiniz: tam gaz kasırgalar, volkanik patlamalar ve yıkıcı depremler. Her yerde.

6. Dünya geoit şeklini kaybeder ve tam küre halini alır.

Dünya’nın geoit şekli dönüş hızı yüzündendir. Kutuplarda biraz basıktır ve ekvatorda hafif şişkindir. Eğer gezegen durursa şekli küreye yakın olacaktır.

7. Bir yarım küre çöl gibi sıcak, diğer yarım küre Antartika gibi dondurucu olur.

Eğer dünya durursa 6 ay gündüz ve onu takip eden aynı uzunlukta 6 ay gece yaşanır.

8. Dünaya’yı tehlikeli kozmik radyasyondan koruyan manyetik alan yok olur.

Manyetik alan temel olarak dış çekirdekteki (çoğunlukla demirden oluşan) hareketlerden ve gezegenin dönme hızından dolayı oluşur. Eğer Dünya durursa, Sten Odenwald manyetik alanında ortadan kalkacağını tahmin ediyor. Bu alan bizi güneşin rüzgarından koruyor: yaşayan her şeyi yok edebilecek güneşten kopan partiküller.

9. Eğer insanlar hayatta kalırsa, bu sadece sıcak ve soğunun kesiştiği sınırda olur. 

İnsanoğlu sadece gece ve gündüz sınırındaki yeni koşullara adapte olabilir. Yer altında yaşamaları gerekir ve radyasyon yüzünden koruyucu kıyafetlerle sadece dışarı çıkabilirler.

10. Eninde sonunda Ay Dünya’nın üzerine düşer ama çok yakın bir zamanda değil.

Stanford Üniversite’sinden Profesör Vaughan Pratt’a göre Ay da giderek yavaşlar ve Dünya’dan uzaklığı azalır. Zaman içinde de muhtemelen Dünya’nın üzerine düşer.

Dünya giderek yavaşlıyor. Gençliğinde çok hızlı dönerdi: bir gün sadece 6 saat sürerdi. Ay’ın çekim kuvvetinin yarattığı gel gitler zamanla Dünya’nın hareket hızını düşürdü. Milyarlarca yıl sonra günler çok daha uzun olabilir ve belki Dünya tamamen durabilir.

Birbirinden özel içeriklerimizi kaçırmamak için abone olmayı unutmayın!