Colorado Üniversitesi’nden bir grup bilim insanı, kötü şöhretiyle bilinen bu bölgenin uydudan alınan hava görüntülerini incelediler ve bu bölgenin üzerinde normalden farklı olarak altıgen bulutlar olduğunu gördüler.

Bir çok uçağın ve geminin bilinmeyen sebeplerle yok olduğu Bermuda Şeytan Üçgeni’nin sırrı nihayet çözülmüş olabilir.

Meteorologlar bu bulutların kelimenin tam anlamıyla birer “hava bombası” gibi hareket edebileceği teorisinde bulundular.

Bermuda Şeytan Üçgeni’nin Sırrı Çözüldü Mü?

bermuda2

Saatte hızı 273 km’ye çıkabilen ölümcül şiddetteki rüzgarları bu bulutların oluşturduğuna inanılıyor. Kasırga gücündeki bu rüzgarlar deyim yerindeyse havayı “patlatıyor” ve  13 metreden yüksek dalgaların çıkmasına sebep olabiliyor.

Hiçbir gemi öyle bir fırtınadan kurtulamaz, ve hiçbir uçak o kadar şiddetli bir rüzgara karşı duramaz.

Normalde bulutların düz kenarları olmaz. Fakat uydu görüntülerine bakıldığında, Bermuda Şeytan Üçgeni‘nin bu konuda bir istisna olduğunu görüyoruz. Bu teorinin ortaya çıkması, konuyla ilgili yeni araştırmalara hız vermiştir. Dünyanın bir çok yerindeki bilim insanı bulutların bu anormalliğine bir açıklama getirmeye çalışıyor.

Bermuda Şeytan üçgeni tam olarak neredeydi bir hatırlayalım isterseniz. Atlantik Okyanusu’nda, Florida, Porto Riko ve Bermuda arasında kalan üçgen bölgedir.

bermuda3

Bu bölgenin kötü şöhreti çözülemeyen sırrından geliyor. Bölgede kaybolan uçak ve gemilerle ilgili raporlar 1945 yılına dayanıyor. O günlerde, kaybolan 5 adet Amerikan torpido gemisi ve onları aramak için gönderilen bir uçak da hiçbir iz bırakmadan yok oluyor. O günden bu güne yüzlerce gemi ve 75 uçak o bölgede kaybolmuştur. Son trajedi ise 2015 yılında “El Faro” isimli kargo gemisinin kaybolması ile yaşanmıştır.

Hoşunuza gidebilir