Amerika’da yaptığı çalışmalarla dünya çapında bilinirliğe erişen doktor Mehmet Öz, tüm yaşamını Amerika Birleşik Devletleri’nde geçirmiş. 1960 yılında Cleveland’da dünyaya gelen Öz, eğitimini Harvard’da tamamlamış. Minimal invasif kalp cerrahisi, kalp cerrahisi, kalp kapakçığı ve aort cerrahisi, yetişkin kalp nakli, mekanik kalp yardımcılığı ve koroner baypas alanlarında klinik uzmanlığı bulunan Türk asıllı Amerikalı doktor hakkındaki bilgileri sizler için derledik.

1. 1986 yılında Pensilvanya Üniversitesi’nden tıp doktoru unvanı alan Öz, günümüzde Columbia Üniversitesi Irwing Kalp Cerrahisi profesörü olarak yaşamını sürdürüyor.

2. Columbia Üniversitesi’nin Tamamlayıcı Tıp Programı’nın kurucusu olan Mehmet Öz, yardımcı kalp cerrah gereçleri programını da yürütüyor ve sağlık kontrolü, minimal girişimsel kalp cerrahisi ve kalp transplantasyonu alanlarında çalışmaları bulunuyor.

3. Kardiyovasküler cerrahi alanında robot programını ilk uygulayan doktor Mehmet Öz.

4. 1999 senesinde Davos Dünya Ekonomik Forumu’nda ‘‘Yarının Lideri’’ seçilmiş.

5. 1996 yılında ise ‘‘Yılın Amerikan-Türk Adamı’’ unvanını aldı.

6. Tüm aile doktor…

Öz, dünyaca ünlü kalp cerrahı Prof. Dr. Gerald Lemole’nin kızı doktor Lisa Jane ile evli. Bu evlilikten ise Arabella Sezen, Oliver Mustafa, Defne Nur ve Zoe Yasemin isimlerini taşıyan dört çocukları bulunuyor.

 

7. Ödüle doymuyor

1996 ve 1999 yıllarında aldığı unvanların dışında Öz, 2011 senesinde Forbes tarafından dünyanın en etkili 3. kişisi seçilmiş. Aynı zamanda Hippocrates Magazin Dergisi tarafından “Yılın Doktoru”, New York Magazin Dergisi tarafından “Yılın En İyi Doktoru”, Healthy Living Magazine Dergisi tarafından “Milenyum’un İyileştiricisi” ve World Economic Forum tarafından “Yarının Küresel Lideri” unvanlarının da sahibi. Aldığı ödüller yalnızca bunlarla sınırlı değil. “American Society of Laser Medicine and Surgery” Araştırma Ödülü’, Columbia Üniversite Doktorlar ve Cerrahlar Fakültesi’nin verdiği “Bleake More Research Ödülü sahibi olan Mehmet Öz, kaleme aldığı “For Healing from the Heart” kitabıyla da “Books for a Better America” ödülünün de sahibi oldu. 1994 ile 1997 yılları arasında da Robert E. Gross Araştırma Bursu kazandı.

8. Popüler popüler kitaplarından bazıları şunlar:

Siz / Kullanım Kılavuzunuz (Gençler İçin)
Siz / Akıllı Hasta, İyileştiren Yiyecekler
Siz / Diyettesiniz, Siz Bebeğinizi Beklerken
Siz / Genç Kalın & Garanti Sürenizi Uzatma Kılavuzu
Şifayı Yüreğinde Ara
Siz / Güzellik Sırları & Güzel Olma ve Güzel Kalma Kılavuzu
Siz / Çocuğunuzu Büyütürken & İlk Nefesten İlkokula Kadar
Siz / Kullanım Kılavuzu
Siz / Genç Kalın

9. Yazdığı kitapların dışında başarılı bir TV sunucusu…

Yaptığı televizyon programlarıyla da insanlara sağlık ve mutluluk dağıtmaya devam eden Öz’ün içerisinde bulunduğu TV programlarında bazıları; Dr. Öz Show, NY Med, Dr. Öz’le İkinci Bir Görüş, Ask Oprah’s All-Stars, Surgeon Oz, National Body Challenge ve Live Transplant.

Hoşunuza gidebilir