Tıp alanında özellikle ilaç sanayinde kullanılan zencefil insan vücudu için oldukça fazla faydaya sahiptir. Özellikle zencefilin faydaları içerisinden yumurtalık kanseri önleyici etkisi zencefilin önemini bir kat daha arttırıyor.

Bunun yanı sıra mideye, solunum yollarına, bağışıklık sistemine ve daha birçok hastalığa iyi geliyor.

Zencefilin Faydaları

Kan sirkülasyonunun korunmasını sağlayan zencefil içerdiği çinko, krom ve magnezyum ile kan akışını da hızlandırarak ateş ve terlemeyi önler. Bunun yanı sıra vücut sıcaklığını da dengeleyen zencefilin diğer faydaları ise şunlardır;

  • Mideye faydası konusunda bulantı ve kusmalara karşı etkili olduğu bilinir ancak pankreas ve mide enzimlerini uyarıcı etkiye sahip olduğundan dolayı vücut ta besinlerin emilimini arttırdığının da bilinmesi gerekir.
  • Diğer yandan kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte zencefil binlerce yıldır grip ve soğuk algınlığına karşı tedavi olarak kullanıldı. 2 yemek kaşığı zencefil iyice öğütülerek tüketilmesi halinde grip ve soğuk algınlığını hızlı bir şekilde geçirdiği görülmüştür. Bu yöntem günde 2-3 defa tüketilerek hatalık geçene kadar devam ettirilmesi gerekir.
  • Kolon kanserini önlemede Minnesota Üniversitesi’nde yapılan çalışmalar zencefilin kolorektal kanser hücrelerinin istenmeyen bir şekilde büyümesini yavaşlattığı tespit edildi.
  • Ağrı ve iltihaplara karşı güçlü antienflamatuvar maddeler içerir.
  • İçeriği sayesinde solunum yolu hastalıkları tedavi eden zencefilin faydaları bununla bitmiyor. Ciğerleri genişleterek mukuslara etki eder ve kişinin rahat bir şekilde nefes almasını ve balgam sökmesini sağlar.
  • Kandaki yağ düzeyini düşürerek kolesterole fayda sağlayan zencefil damar sağlığının yanı sıra diyabet hastalığına da iyi gelir.
  • Besin hücrelerinin fonksiyonlarını yitirmesi ile oluşan Alzheimer hastalığı Zencefil çayı ile geciktirilebiliyor.
  • Zencefil çayı ile sinüslerin temizlendiği oldukça az bilinen zencefil faydaları arasında bulunuyor.

Tüm bunların yanı sıra zencefil bağırsakları temizleyici özelliğinden dolayı sindirime yardımcı olur ve hazmı destekler.

Zencefil Tüketirken Dikkat!

İnsan vücudu için oldukça yararlı olan zencefilin faydaları olduğu kadar zararları da olabiliyor. Özellikle solunum yolu hastalıkları olanlar doktorlarına sormadan zencefil tüketmemeleri gerekir. Diğer yandan zencefilin her besinde olduğu gibi aşırı tüketilmesi halinde vücutta alerjik bir takım reaksiyonlara neden olur. En yoğun tüketim şekli ile günde 2 yemek kaşığı 2 zencefil ideal miktar olarak belirlenmiştir.

Hoşunuza gidebilir