Sofralarımızda yaz, kış eksik etmediğimiz bir sebze olan turp, içerdiği zengin vitamin ve mineraller sayesinde insan sağlığı için oldukça faydalı bir besin kaynağıdır.

Kırmızı ve siyah turp olarak tüketimi yaygın olan bu bitkinin yapısı sert olduğundan, turp daha ziyade rendelenerek salatalara katılmak suretiyle tüketilmektedir.

Turp Faydalarıyla Öne Çıkıyor

Turp, A, C, K vitaminleri ile kalsiyum, fosfor, demir, potasyum, bakır gibi mineraller bakımından zengin bir besindir. Aynı zamanda bol miktarda lif içermektedir.

Turpun Sağlığa Olan Faydaları

  1. Lif açısından zengin olan turp, bu özelliği ile sindirim sisteminin düzgün çalışmasında yarar sağlar. Kabızlık sorununa karşı etkilidir.
  2. Öksürüğün doğal ilacıdır. Şiddetli öksürük şikayeti olanlar, turp suyu ile balı karıştırıp tüketerek bu rahatsızlıktan kurtulabilirler.
  3. Sarılık tedavisinde etkilidir. Sarılığa neden olan bilirubin maddesini ortadan kaldırır ve sarılığı iyileştirir. Sarılık hastası olanların özellikle siyah turp tüketmesi tavsiye edilmektedir.
  4. Böbreklerin daha sağlıklı çalışmasını sağlar ve idrar yolları rahatsızlıklarına iyi gelir.
  5. Tokluk hissi veren turp, kilo vermek isteyenler için faydalı bir besindir. Lif açısından zengin olması, kalori değerinin az olması bakımından da diyet yapan kişilerin listesinde olan bir bitki türüdür.
  6. Kalsiyum bakımından zengin olan turp, menapoz döneminde olan kadınlar için tavsiye edilen bir besindir. Kemik erimesine karşı oldukça faydalıdır.
  7. Turp, içerisinde barındırdığı antioksidanlar sayesinde, tümör oluşumuna ve kansere karşı mücadele ederek sağlığınızı korur. Yapılan bir bilimsel araştırmada düzenli olarak turp tüketenlerde akciğer kanserine yakalanma riskinin yüzde 30 oranında azaldığı görülmüştür.
  8. Faydaları açısından en çok siyah turp tercih edilmelidir. Antioksidan açısından zengin olması bakımından da kırmızı turp tüketilmelidir.
  9. Doğal bir antibiyotik vazifesi gören turp, romatizma ve eklem ağrısı gibi şikayetlere de iyi gelmektedir.
  10. Adet dönemindeki kadınların yaşadığı ağrıların dindirilmesinde çok faydalıdır.

Hoşunuza gidebilir