Marketlerde tam buğday ekmeği yada tam tahıllı ekmek olarak satılan bu ekmek çeşidi diyet yapan kişilerin ilk olarak tercih ettiği ekmek çeşidi olarak bilinir.

Diyet yapmak isteyenlerin yanlış bilinçlenme sonucunda ekmeği tamamen bırakmaya çabalamaları doğru değildir.

Bu yaklaşım diyetisyenler tarafından tavsiye edilmediği gibi tam aksine tam tahıllı ekmeğin faydaları göz önüne alındığında diyetin vazgeçilmezi haline geldiği görülür.

1. Tam Buğday Ekmeğinin Faydaları

Buğdayın bir bütün olarak öğütülmesiyle oluşan undan yapılan ekmeklere tam buğday ekmeği denir. Buğday B vitamini açısından zengin olan kepek, nişasta bakımından zengin olan endosperm ve B1, B6 ile B9 vitaminlerinin yanı sıra lif bakımından zengin olan rüşeym yani embriyodan oluşur.

Gündelik hayatınızda tam tahıllı ekmek tüketerek daha fazla B ve E grubu vitaminleri almış olursunuz. Bunun yanı sıra lif yönünden zengin olan ve yüksek miktarda içerdiği aktioksidan sayesinde bağırsak kanserine yakalanma riskinizi de azaltmış olursunuz. Şekeri yükselten beyaz ekmeğin tam aksine tam tahıllı ekmeğin faydaları içerisinden birisi de şekeri dengeye sokmasıdır. Üstelik içerdiği lifler uzun süreli tokluk hissi vererek daha fazla yemek yiyerek yüksek kalori almanın önüne geçiyor.

Yazar arada gezer tozar. İçerik üreticisi.
Hoşunuza gidebilir
youtube banner