Karpuz özellikle yaz aylarının kurtarıcı meyvesidir. Yüksek su oranı ve lif içeriği ile doğru tüketildiğinde sıcak günlerde ihtiyacımız olan her şeye yeterlidir.

İçeriğinin yarısından çoğunun su olması ile tüketildiğinde hem meyve ihtiyacı hem de su ihtiyacının bir kısmını karşılıyor. Ancak bu arada bilinen yanlışlardan birisi ise yüksek su oranından dolayı kalori ve şeker içermediği yanılgısıdır. Karpuz diyetinin diğer diyetlerden farkı nedir karpuz tüm diğer meyvelerde olduğu gibi şeker ve karbonhidrat içeren ve diğer meyvelere göre glisemik indeksi oldukça yüksek bir meyvedir. Yani kana çok daha hızlı karışır, hızlı sindirilir, kan şekerini hemen etkiler ve çabuk acıktırır. Bu yüzden karpuzdan istediğimiz verimi almak için diğer diyetlere göre dikkat etmemiz gereken birkaç husus vardır.

Karpuz Diyetinin Diğer Diyetlerden Farkı Nedir?

  • Karpuz diyeti diğer diyetlere göre beslenme düzeninde farklılıklar barındırır.
  • Karpuz diyetinde gün boyu sadece karpuz tüketimi yanlıştır. Yani her öğünden sonra karpuz tüketmiyoruz.
  • Karpuzu ana yemeklerden sonra değil ara öğünlerimizde tercih etmemiz gerekiyor.
  • Ayrıca kana yavaş karışması için karpuzu mutlaka peynir, süt, ayran veya yoğurtla tüketmememiz gerek. Bu bakımdan en çok yakışan peynirdir.
  • Ayrıca karpuz şeker içermesi ve karbonhidrat içeriğinin yüksek olmasından dolayı diyette karpuz ağırlıklı besleneceksen diğer karbonhidratları azaltıp karpuzdaki ile dengelememiz gerekiyor. Bu şekilde hem almamız gereken karbonhidratın altına düşmemiş oluruz hem de karpuz sayesinde fazladan su ihtiyacımızı karşılamış oluruz.
  • Karpuz diyeti yaparken 2 ara öğünde ekmek boyutunda ve inceliğinde 2 yada 3 adet karpuz dilimini yanında 2 kibrit kutusu peynir ve 1 dilim tam tahıllı ekmek ile yapıyoruz. Bu yüzden kahvaltıda peyniri ya hiç kullanmayın yada azaltın.
  • Ayrıca karpuz tüketirken bol su içmeyi ihmal etmiyoruz. Normal su tüketimimiz devam etmeli ki karpuzdan aldığımız ekstra su bize faydalı olsun.
  • Ayrıca gün içerisinde diğer öğünlerde pilav ve makarna tüketimini azaltarak daha çok sebze ağırlıklı beslenmeye yönelmelisiniz. Eğer bu şekilde 2 ara öğünde karpuz tüketiyorsanız başka meyve tüketmemeye çalışın. Karpuz diyetinin diğerlerinden farkından birisi de budur.

Yani görüldüğü gibi karpuz diyetinin diğer diyetlerden farkı nedir sorusunun en cevabı oldukça faydalı ve kilo verme konusunda başarılıdır. Ancak tek başına değil. Doğru miktar ve uygun tüketim koşulları ile sizde karpuzla kilo verebilirsiniz.

Göz Atmalısınız: 9 Kilo Verdiren Karpuz Diyeti

Hoşunuza gidebilir