Gün içerisinde sık sık acıkıyor ara öğün yapmak istiyorsunuz ancak nasıl ara öğünler seçeceğinizi bilmiyor olabilirsiniz.

Eğer bu aralarda kalorisi yüksek bir ara öğün seçerseniz kilo alabilirsiniz. Bu yüzden daha düşük kalorili tok tutan yiyecekler tüketilmeli ve beslenme düzenine eklenmelidir.

Kalorisi Az Tok Tutan Yiyecekler

Yulaf

  • Son zamanlarda oldukça fazla gündeme gelen ve tüketimi artan besinlerden birisi olan yulaf yüksek oranda beta-glukan içerir.
  • İyi bir lif kaynağı olan yulaf posa miktarının da yüksek olması ile oldukça tok tutan besinler arasında yer alıyor.
  • Acele olan kahvaltılarınızda meyve, süt ve yulaftan oluşan muhteşem ve besleyici bir kahvaltı hazırlayabilirsiniz.

Chia Tohumu

  • Nane ailesinden birisi olan chia tohumu oldukça besleyici bir tohumdur.
  • Yeni yeni ülkemizde yayılan chia tohumu süt ve süt ürünlerinden çok daha fazla kalsiyum ve somon balığından çok daha fazla Omega-3 ve aynı zamanda yeşil çaydan çok daha fazla antioksidan madde içerir.
  • Günlük besin düzenine mutlaka eklenmesi gereken ve oldukça besleyici bir besindir.

Yumurta

Tok tutan yiyecekler arasında kalorisi az olan ve aynı zamanda oldukça besleyici olan bir besindir. Ancak burada yumurtayı çok pişirmemek gerekiyor. kayısı kıvamı besin değerlerinin saklı kalması açısından önemlidir.

Özellikle yağsız tavada sebzeli bir omlet oldukça besleyici ve tok tutan bir menüdür.

Tarçınlı Yeşil Çay

Düzenli olarak yeşil çay tüketimi metabolizmayı düzenleyici bir etki yaratmaktadır.

Yeşil çayı tarçınla birlikte düzenli tüketmek ise tokluk metabolizması üzerine oldukça etkilidir.

Salata

Sebzeler özellikle çiğ olarak tüketildiğinde posa miktarı ve hacmi oldukça yüksektir ve tok tutma üzerine oldukça etkilidir.

Eğer zeytinyağının içine 1 tatlı kaşığı zeytinyağı eklerseniz çok daha besleyici ve tok tutan bir besin haline gelecektir.

Karabuğday Ekmeği

Her gün yemeklerin yanında tüketeceğiniz 1 yada 2 ince dilim karabuğday ekmeği hem kalori azlığı hem de besleyicilik açısından olukça etkilidir. Ayrıca karabuğdayın sindirimi de oldukça yavaştır ve bu sebepten midede daha uzun süre kalır. 

Bilinçli beslenmede tok tutan besinlerden kalorisi düşük olanı seçmek oldukça etkili bir beslenme alışkanlığıdır. Tok tutan yiyecekler hem sindirimi zor olmayan hem de sizi uzun süre tok tutan düşük kalorili yiyeceklerden oluşmalıdır.

Hoşunuza gidebilir