Geçtiğimiz yıl boyunca, düşük D vitamininin COVID’e yakalanma veya virüsten daha şiddetli semptomlar geliştirme riski arasında bir ilişki olduğunu öne süren çok sayıda çalışma ile önemli bir konu haline geldi.

Ne yazık ki, yetersiz D vitamini seviyesi, fark edebileceğinizden daha fazla insanı etkiliyor.

Uzman bir diyetisyene göre, D vitamini seviyenizi en aza indirmemek, bağışıklık tepkinizi zayıflatmaktan daha fazlasını yapabilir. Diyetisyene göre D vitamini takviyesi almamanın olası yan etkilerini keşfetmek için okumaya devam edin.

Enfeksiyona karşı daha duyarlı olabilirsiniz.

D vitamini takviyesi almıyorsanız, bağışıklık sisteminizin umduğunuz kadar iyi çalışmadığını görebilirsiniz.

Yetersiz D vitamini, zayıf bağışıklık fonksiyonu ile ilişkilidir. Bu, D vitamininin bağışıklık sistemini sağlıklı tutan T-düzenleyici hücreleri artırarak T hücrelerinin dengesini oluşturmak için kritik öneme sahip olması nedeniyle oluşur. Aynı zamanda katelisidin olarak bilinen enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olan bir proteini de artırır.

Kanser riskiniz artabilir.

Ailenizde kanser öyküsü olsun veya belirli kanser türleri için risk faktörleriniz olsun, D vitamini takviyesi almamak sizi çeşitli hastalık türleri için daha fazla risk altına sokabilir.

Neredeyse tüm kanser türleri, düşük D vitamini ile ilişkili olarak artmaktadır. Bunun, eksiklikle ortaya çıkan bozulmuş bağışıklık tepkisinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Aslında, Ulusal Kanser Enstitüsü Dergisi’nde yayınlanan 2019 araştırması, daha yüksek D vitamini düzeyinin önemli ölçüde daha düşük kolorektal kanser riski ile bağlantılı olduğunu bulurken, Endokrinoloji dergisinde yayınlanan 2016 tarihli bir araştırma, düşük D vitamini düzeyleri ile meme kanseri büyümesi ve metastaz oluşumu arasında bir bağlantı buldu.

Ağrı ve yorgunluk yaşayabilirsiniz.

Kendinizi bir zamanlar size kolayca gelen günlük görevleri tamamlamak için gereken enerjiyi bulmakta zorlanıyorsanız, bunun sorumlusu D vitamini durumunuz olabilir.

Bunun nedeni, D vitamininin kemik sağlığı ve kas gücünde yer almasıdır. Yeterli D vitaminine sahip olmak, bu dokulardaki iltihaplanmayı da azaltabilir, bu da ağrıyı sakinleştirirken bazen de yorgunluğu azaltır. D vitamini birçok hormonun merkezi düzenleyicisidir, bu nedenle Eksikliği olan kişilerin sonunda kendilerini yorgun ve ağrılı hissetmelerine şaşırmamak gerekir.

Kalp sağlığınız zarar görebilir.

Kalp hastalığı, küresel olarak bir numaralı katildir ve D vitamini durumunuz, kardiyovasküler sorunlar geliştirme riskinizde önemli bir rol oynayabilir.

Kalp kası, kalp kasındaki elektrolitlerin alımını iyileştirmeye yardımcı olmak için D vitamini gerektirir. Aslında, Clinical Hypertension dergisinde yayınlanan 2018 tarihli bir araştırma incelemesine göre, düşük D vitamini seviyesinin, daha yüksek hipertansiyon oranları, kardiyovasküler hastalıktan ölüm ve tüm nedenlerden ölümle ilişkisi olduğu görülmüştür.