Günümüzde en yaygın göz hastalıkları genellikle kullandığımız elektronik cihazların yaydığı radyasyon ve hava kirliliği yüzünden oluyor. Çok şanslıyız ki bunlardan kurtulmanın çok kolay bir yolu var: BAL!

Bal göz iltihaplanması, katarakt, göz kızarıklığı, göz kuruluğu gibi bir çok göz sorununa iyi gelir. İltihap önleyici, antioksidan ve antibakteriyel özelliklere sahiptir.

Balın iyi geldiği göz hastalıkları

Kornea iltihaplanması

Korneanın iltihaplanmasına tıp dilinde keratitis denir. Bu sorun göz kuruluğundan, enfeksiyondan, göz kapağı bozukluklarından veya göze alınan fiziksel darbelerden dolayı oluşabilir. Eğer zamanında tedavi edilmezse gözde kalıcı hasarlar oluşturabilir.

Bunun için %30’u bal %70’i sıvı vitaminden oluşan bir karışım hazırlayın. 10 gün boyunca bu karışımdan 1-2 damla göz kapağınızın içine damlatın. İltihabın azaldığını göreceksiniz. Hafif bir karıncalanma hissederseniz endişelenmeyin, kısa bir süre sonra geçecektir.

Konjunktivit 

Konjunktivit genellikle enfeksiyon, alerji veya güneş ışınlarından dolayı olur. Kızarıklığın yanı sıra batma hissi, göz akması ve göz kapağı şişmesi meydana gelir. Hızlıca tedavi etmek için %30 bal %70 damıtılmış sudan bir karışım hazırlayın ve günde 2 kere 3 damla olacak şekilde gözünüze damlatın.

Katarakt

Katarakt gözün merceğinde bulutlanma yaratarak görme bozukluğuna yol açar. Göz merceğinde biriken protein fazlasından dolayı olur. Sigara içenler ve kirli havaya maruz kalanlarda daha sıklıkla görülür. Doğal bir yolla tedavi etmek için biraz su kaynatın ve soğumaya bırakın, daha sonra 1 ölçek bala 3 ölçek bu sudan katın. Günde 3-4 defa 1-2 damla gözlerinize damlatın.

Hepsinden önemlisi eğer bir göz rahatsızlığınız olduğunu düşünüyorsanız hemen bir göz doktoru ile iletişime geçin!