Alkali su son zamanların hiç şüphesiz en çok konuşulan konularından olmayı başardı. Özellikle sağlık açısından birden çok faydası bulunan alkali su nasıl anlaşılır sorusu asidik su ile bazik değerlerin farkını öğrenilerek cevaplanabilir.

Alkali ve Bazik Su Farklılıkları

Tüm besinlerde olduğu gibi sularda da alkali yada asidik olması yapılacak bir kaç yöntem ile kolay bir şekilde anlaşılabilir. Bu yöntemler ise şu şekildedir;

  • pH ölçer test cihazları (en garantili yöntem)
  • Tat testi

1.      pH Ölçer Cihaz Testi

İçilen suyun Alkali yada asidik olup olmadığının anlaşılması için en garantili yöntem pH ölçer cihazı almaktır. Bu cihaz üzerinde belirtilen bölmeye konulan az miktardaki su alkali su ve asidik su nasıl anlaşılır sorusuna kısa sürede cevap verir.

2.      Tat Testi

Diğer yandan sadece pH ölçmek için bir cihaza para verilmek istenmiyorsa suyun tadına bakılır. Doğada bulunan bazı meyveler üzerinden örnek verilebilir. Limon güçlü bir asit derecesine sahip olduğu biliniyor. Bakıldığı zaman limon ekşi bir tada sahip olduğu için asidik besinlerin ve suyun ekşi bir tat vereceği söylenebilir. Diğer yandan ise bazik değere sahip olan alkali su ağızda acı bir tat bırakır.

Yapılan denemeler sonunda verilen karar alkali su tüketiminin garanti olmasını sağlar. Ancak diğer yandan hazır alkali su almak yerine evde kendiniz kolay bir şekilde alkali su hazırlayabilirsiniz. Öncelikle 1 litre su içerisine 1 tatlı kaşığı karbonat koymanız gerekiyor. İyice karıştırdıktan sonra hazır olan alkali su nasıl anlaşılır problemini ortadan kaldırır.

Alkali Suyun Faydaları

Asidik suyun yanı sıra alkali su birçok faydaya sahiptir. Vücut içerisindeki hücrelerin kanser olması asidik ortamlarda gerçekleştiği için vücuda düzenli olarak alınan alkali su vücut pH değerini alkali seviyelere getirir. Bu durum kanser hücrelerinin oluşması için gerekli ortamı ortadan kaldırarak kanser riskini minimize eder.

Özellikle metabolizmayı hızlandırmasından dolayı alkali su tüketimi doktorlar tarafından tavsiye edilir. Ancak kronik hastalıkları olan kişiler doktorlarına başvurmadan alkali su tüketimi yapmamaları gerekir. Her gün bir bardak olarak alkali su tüketimi vücudun bir ay sonunda bazik pH değerini almasını sağlar.

Hoşunuza gidebilir