Doğada her şeyin olduğu gibi insan bedeninin de bir pH değeri vardır. Nu yüzden bu pH değerini korumak gerekiyor. vücudumuzda en çok orana sahip olan ve birçok organın çalışmasında etkili olan suyun pH değeri bu noktada önem arz ediyor.

Suyun asidik olması demek pH değerinin 7 den düşük olması demektir. Eğer tam 7 ise nötr ve 7 den büyük ise bu su alkali sudur. Alkali su tüketmek vücutta oldukça önemli etkilere neden oluyor. Ancak burada dikkat edilmesi gereken aşırı tüketimden kaçmaktır. Alkali maddenin çok birikmesi de vücutta toksik etkilere ve mide rahatsızlıklarına neden olabiliyor.

Alkali Su İçmenin 5 Faydası

Zararlı Maddelerden Arınma

Gün içerisinde ilaçlardan, kirli havadan, yediğimiz besinlerden aldığımız asidik maddeler vücutta geç işleme uğrar ve birçoğu sindirilmeden birikime neden olur. Vücutta asidik maddelerin birikmesi de birçok hastalığa ve zehirlenmeleri davetiye çıkarır. Bu yüzden günlük içtiğimiz suyun yarısı alkali su olmalıdır. Alkali su vücutta biriken toksik maddeleri arındırıyor ve başta karaciğer olmak üzere tüm organları temizliyor.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyor

Vücutta biriken zararlı maddelerin atılmasını sağladığı için yararlı bakterilere ortam hazırlıyor. Bu sayede vücutta bağışıklık sitemini güçlendirerek hastalıklardan korunmayı sağlıyor.

Antioksidan Özelliği

Vücutta bulunan serbest radikallerin nötralize olmasını sağlıyor ve vücudu arındırıyor. Bu özelliği sayesinde vücutta biriken ödemi atıyor ve kilo verme üzerine etkileri bulunuyor. Alkali su içmenin 5 faydası arasında belki de en çok dikkat çeken budur.

Alkali Su İle Kilo Verme

Alkali su ile beslenmede alkali suyun yağ hücrelerini parçalama özelliğinden yararlanıyorsunuz. Vücutta alkali özelliği ile yağ yakımını destekleyerek kilo vermeye yardımcı olur.

Enerji Veriyor

Alkali su vücut pH değerine yakın olmasından dolayı kişilere enerji veriyor ve konsantrasyonunu artırıyor. Organların daha rahat çalışması ve enerji vermesinden dolayı psikolojik sağlık üzerinde de oldukça etkilidir.

Görüldüğü gibi günlük su tüketiminin yarısını alkali su ile yapmanız halinde alkali su içmenin 5 faydası ile birden karşılaşmanız mümkündür. Beslenmenizi tamamen alkali üzerine değil alkali ağırlıklı düzenlemeyi unutmayın.

Hoşunuza gidebilir