Diyet yaparken özellikle son yıllarda en çok tavsiye edilen alkali diyet sırasında kişilerin dikkat etmesi gereken birkaç husus bulunuyor. Dikkat edilecek alkali diyet kuralları vücudun en hızlı ve en sağlıklı şekilde kilo vermesini sağlar.

Alkali Diyette Dikkat Edilecekler

Alkali besinler ile yapılan diyet vücudun metabolizmasını hızlandırır. Bu sayede besinler en doğru şekilde sindirilirken aynı zamanda alınan yağların enerjiye dönüşmesi de sağlanır. Vücut asidik ortamlarda alınan yağları enerjiye dönüştüremez. Alkali su ile yapılan diyet vücut pH değerini kısa sürede bazik derecelere yükseltir. Bu durum karşısında alınan yağlar enerjiye dönüştürülerek kilo alınmasını engeller. Asit yüklü besinlerin sık tüketilmesi vücutta hemen her besinin yağa dönüşmesine neden olur. Bunun yanı sıra bel ile karın bölgesindeki yağların erimesi ancak alkali beslenme sayesinde olur. Kişilerin alkali diyet yaparken dikkat edilmesi gerekeler şu şekilde sıralanabilir;

  • Tüketilen besinlerin ağırlıkla bazik pH değerine sahip olması gerekiyor.
  • Asidik besinler alkali diyet sırasında mutlaka tüketilmeli ancak miktarı bazik besinlere oranlar 1/3 olmalıdır.
  • Alkali diyet yaparken her gün 1 yada 2 bardak alkali su tüketilmesi gerekir.
  • Kola, fanta ve hazır meyve suları gibi asit derecesi mide asidi ile yarışabilen içecekler tüketilmemesi gerekiyor. Tüketilecek olan meyve suyu taze meyvelerden sıkılmış olması gerekir.
  • Özellikle kadınlar regl dönemlerinde fazla kan kaybına uğradıkları için beslenmelerini alkali ve asidik olacak şekilde 1/1 oranında dengelemeleri tavsiye edilir.

Alkali beslenme sırasında kişilerin diyet yapmak için ekmeği bırakmamaları gerekiyor. özellikle diyetisyenler tarafından da defalarca uyarısı yapılan ekmeğin bırakılması sonucunda oluşan zararlar alkali diyette de geçerli oluyor. Yapılan alkali diyet sırasında kişilerin tam tahıllı ekmek yemeleri ve yiyecek olarak bol miktarda sebze tüketmeleri tavsiye ediliyor.

Alkali Su Hazırlama ve Besin Tercihi

Evde kolay bir şekilde hazırlanabilecek alkali su için sadece karbonat gerekiyor. 1 bardak su içerisinde karıştırılacak olan 1 tatlı kaşığı karbonat suyun alkali dereceye yükselmesini sağlar. Diğer yandan ise alkali değeri yüksek olan balık yağı, keten tohumu, zeytin yağı,  baharat ve baklagiller besin listesinde mutlaka bulunması gerekiyor.