Son zamanlarda oldukça fazla yaygınlaşan akciğer kanseri farklı birçok sebebi barındırsa bile genelde beslenme kaynaklı olmaktadır. Akciğeri temizleyen besinler bu bakımdan sağlık dostudur.

Beslenme düzenini daha sağlıklı hale getirip organlara yük bindirecek besinlerden arındırarak daha sağlıklı bir yaşam sürmek mümkündür.

Doğal Antibiyotik Kaynağı Sarımsak

Sağlıklı bir akciğer sağlıklı bir solunum ile belli olur. Bu yüzden solunum sistemine dost besinleri tercih etmek gerekiyor. bu bakımdan antibiyotik etkisiyle bilinen sarımsak akciğeri temizleyen besinler arasında yer alıyor. Sarımsak kükürtlü besinler arasında yer alıyor. İçerdiği pek çok vitamin ve mineral sayesinde tam bir besin deposu görevi görüyor. Hem pişmiş hem de çiğ olarak tüketilmesi faydalıdır.

Zencefil

Vücuttan zararlı maddelerin atılmasında ve doğal olarak temizlenmesinde faydalı olan zencefili akciğer sağlığı için beslenme düzenine eklemek gerekiyor. akciğerler ilaçlar ve benzeri her türlü etken sonucunda oluşan toksinlerin atılmasında oldukça faydalı bir besindir. Zencefili çay olarak kaynatıp tüketebileceğiniz gibi yemeklere baharat olarak da ekleyebilirsiniz.

  • 1 tutam tere
  • Yarım baş zencefil
  • 1 litre su kaynatılarak her gün 2 fincan kadar tüketilmesinde fayda vardır.

Tere

Tüketimi çok alışık olmadığımız yeşillikler arasında olan tere akciğer sağlığı için bilinmeyen besinler arasında yer alıyor. Tere folik asit, kalsiyum, linolik yağ asidi A,C ve E vitamini açısından oldukça zengin bir besindir. Ancak oldukça hijyenik koşullarda yıkanmasında fayda vardır.

Üzüm Çekirdeği

Oldukça kuvvetli bir antioksidan olan üzüm akciğeri temizleyen besinler arasında ve çekirdeği vücutta kanser oluşum riskini en aza indiriyor. Özellikle zararlı maddelerin atımını sağladığı için antioksidan etkisi sayesinde akciğerleri temizliyor ve solunum yükünü azaltıyor. Vücut tarafından oluşturulan serbest radikallere karşı savaş açıyor. Bin bir faydası ile bilinen siyah üzüm çekirdekleri ile birlikte yenildiğinde  etkisi çok daha fazla oluyor.

Kereviz

Her derde deva olarak bilinen kereviz akciğer sağlığı için de oldukça önemlidir. Kanserojen etkileri olabildiğince azaltan bir besin kaynağı olan kereviz mevsim zamanında haftada en az 2-3 kez tüketilmelidir.

Akciğer sağlığı diğer bütün organları etkileyen ve genel sağlığı bozan bir durumdur. Akciğeri temizleyen besinler beslenme düzenine yer edinmesi gereken sağlıklı bir menüye dair her türlü besini içeriyor.

Birbirinden özel içeriklerimizi kaçırmamak için abone olmayı unutmayın!