Açlık hissi ile baş edemiyorsanız bu haber tam da size göre. Sağlıklı beslenmek yaşamınızı yoluna sokmak için ideal kilonuzda olmalısınız. Buna giden yol da düzenli beslenme ve hareketli bir yaşamdır.

Diyet yaparken öncelikle hem tok tutan hem de metabolizma hızlandıran besinleri tercih etmeliyiz. Kontrolsüz iştahımızı bu besinler ile düzene sokabiliriz.

İştah Kontrol Merkezimiz

Beyin, metabolik hormonları, sinir sistemini, bağışıklık sistemini ve yağ hücreleri arasındaki ilişkiyi, alışverişi, tokluk ve açık durumunu, vücudun yeme ihtiyacını belirler. Sağlıklı metabolizma da işte beyin ve bu tüm saydığımız sistemlerin arasındaki iyi iletişim sonucu oluşur. Vücutta bulunan sistemlerinden birinin ya da sistemler arası iletişimin bozulması durumunda siz tok olsanız bile kendinizi aç hissedersiniz.

Daha önce hiç diyet yapmadım ya da yaz geliyor artık diyete başlamalıyım diye düşünüyorsanız yazımızı takip etmeye devam edin.

Tam Tahıllı Yiyecekler

Diyette öğün saatiniz gelmedi ve açlık hissettiniz. Bu anlarda kendinize lif bakımından zengin, açlığınızı bastıracak hem de vücudunuz için yararlı olan tam tahıllı yiyecekler temin edin. Tam tahıllı un ile yapılan kurabiye, pasta ya da ekmek satın alabilirsiniz.

Bakliyatlar

Günümüzde eskisi kadar tüketimi olmayan bakliyat sizin açlık hissinizi bastıracak diğer ürün grubudur. Yüksek protein içermesi sebebi ile diyette verilen sebze yemeklerinin yanında eşlik etmesi kaçınılmazdır. Ayrıca bakliyat tüketiminin düzenli olması sindirim sisteminizi de hızlandırır.

Su

Açlık hissedildiği an su tüketilmesi bazı zamanlarda bu açlığı bastırabilir. Metabolizma hızını artıran su, günde en az 2 litre içilmelidir. Özellikle suyun ılık ve günün ilk dakikalarında tüketilmesi diyetin altın kuralıdır.

Agar

Bir yosun türü olan Agar, vücutta jelatin görevini görür. Midenin tokluk hissini artıran agar, oldukça da doyurucudur. Ağarın mideye ulaşması ile orayı şişirir ve kendinizi tok hissedersiniz. Jelatin yerine de kullanılan bu malzeme pasta, çorba ve sebze yemeklerinde de kullanılabiliyor.

Muz

Doğal yapısı itibari ile hazır paketlenmiş olan muz, açlık hissettiğinizde elinizin altında olabilecek en kolay besindir. Yüksek protein içeriği ile hem diyette hem de sporculara krampları gidermek önerilir.

Kefir

Son zamanların en çok tercih edilen içecekleri arasında bulunan ve yüksek protein içeren kefir muhteşem bir tok tutucudur. Özellikle çilek ve muz gibi meyvelerle de tatlandırılan kefir, açlık anlarınızda sizi bastırır.